58 - 44

15/02/2017 20:30 League C4 16/17 40'

ΣΙ ΠΙ168142058
Hewlett Packard Enterprise41791444

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ΣΙ ΠΙ και της HEWLETT PACKARD, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 44.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις στα πρώτα λεπτά, αλλά στην πορεία η ΣΙ ΠΙ είχε πολύ καλύτερο spacing απέναντι στην ζώνη και βρήκε συστηματική παραγωγή από τον Δαλμυρά Κ., σε αντίθεση με την Hewlett Packard η οποία δεν είχε καθαρές επιλογές στις σετ επιθέσεις, προσπάθησε να πιέσει για αιφνιδιασμούς αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με το σκορ να είναι 9–2 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, αλλά με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να περιορίζονται σε στατικά σουτ 3 πόντων, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι συνέχισαν να έχουν πιο σωστές τελικές επιλογές και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 16 – 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο από την αρχή η Hewlett Packard προσπάθησε να ποστάρει τους ψηλούς της και συγκεκριμένα τους Μακρή Κ. και Μάγουλα Π. ενώ παράλληλα απείλησε και για αιφνιδιασμούς, γύρισε την άμυνα της σε man και μείωσε σε 3 κατοχές, με την ΣΙ ΠΙ να χαρακτηρίζεται από βιαστικές τελικές επιλογές και το σκορ είναι 19 — 11 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι άσκησαν press με παγίδες, με τις δύο ομάδες να έχουν λυθεί επιθετικά, να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς αλλά ο γρήγορος ρυθμός να ευνοεί τους φιλοξενούμενους οι οποίοι μείωσαν σε 2 κατοχές και με τρίποντο του Δήμα Χ. έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 24 – 21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα με εύστοχο δίποντο του Αβδουλά Γ. η Hewlett Packard μείωσε σε έναν πόντο, αλλά οι παίκτες της ΣΙ ΠΙ αντέδρασαν άμεσα, βελτίωσαν την ενέργεια τους αμυντικά και έδειξαν μεγαλύτερη υπομονή στις σετ επιθέσεις τους κάνοντας ένα mini run 5 – 0, τα ποσοστά όμως να είναι χαμηλά και από τις δύο πλευρές και το σκορ 29 – 25 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η ΣΙ ΠΙ άρχισε σιγά σιγά να επιβάλει αργό ρυθμό στο παιχνίδι, με τους δύο αντιπάλους σε οργανωμένες επιθέσεις, τους γηπεδούχους να ευνοούνται από το αργό τέμπο, να ανεβάζουν την διάφορα στους 10+ πόντους (με τρίποντο του Δαλμυρά Κ.) και η περίοδος να κλείνει τελικά με σκορ 38 – 30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες της Hewlett Packard έβγαλαν μεγάλη ενέργεια αμύντικα, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστές τους Αβδούλα Γ. και Μαγουλά Π., αλλά επιθετικά δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι με πολύ καλό spacing και κυκλοφορία της μπάλας βρήκαν συστηματικά τα ελύθερα σουτ και διατήρησαν διψήφιο προβάδισμα με το σκορ να είναι 45 – 34 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν ενέργεια και να δείχνουν μαχητικότητα έως το τέλος, αλλά και τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δαλμυράς Κ. με 37 (6) και Σιαμανδούρας Α. με 13 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δήμας Χ. με 17 (1) και Μαγουλάς Π. με 6 πόντους αντίστοιχα.