67 - 52

01/11/2017 20:45 Commercial League 17/18 40'

ΣΙ ΠΙ2020131467
Oracle149161352

Στον αγώνα μεταξύ της ΣΙ ΠΙ και της ORACLE, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man και οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι παίκτες και των δύο ομάδων μπήκαν ζεστοί στο παρκέ, είχαν καλά ποσοστά και επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 10 – 8. Στο υπόλοιπο της περιόδου όμως ο Δαλμυράς Κ. της ΣΙ ΠΙ πήρε φωτιά και με 2 σερί τρίποντα έδωσε προβάδισμα 3 κατοχών στην ομάδα του, με την Oracle όμως να αντιδρά άμεσα γυρίζοντας την άμυνα σε 1 – 4 στον Δαλμυρά, συνέχισε επιθετικά να παίζει καλό μπάσκετ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 20 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η ΣΙ ΠΙ πίεσε το τέμπο του αγώνα με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών μετά από ριμπάουντ, κάτι που την ευνόησε και έχοντας πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή ανέβασε και πάλι την διαφορά στις 3 κατοχές με το σκορ να είναι 29 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο 2ο μισό της περιόδου ο Δαλμυράς Κ. έκανε και πάλι αισθητή την παρουσία του, έδωσε διαδοχικές λύσεις τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά με αποτέλεσμα η ομάδα του να κυριαρχήσει και στις δύο πλευρές και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 40 – 23.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Oracle να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα έδειχναν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της ΣΙ ΠΙ να συνεχίζουν να παίζουν καλό μπάσκετ, να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διψήφια διαφορά, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΔΑΛΜΥΡΑΣ Κ. με 33 (6) και ΜΟΥΣΤΑΦΕΡΗΣ Β. με 18, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΓΚΟΥΣΗΣ Γ. με 22 (2) και ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ Χ. με 13 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας, Ναστούλης