35 - 42

15/11/2017 20:15 Commercial League 17/18 40'

ΣΙ ΠΙ10671235
Kaizen Gaming 298141142

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι η ομάδα της Stoiximan πήρε την νίκη απέναντι στην ελλιπή ομάδα της ΣΙ ΠΙ και ισοβαθμούν πλέον οι δυο τους μάζι με την ONASSIS GROUP στην 2η θέση της Commercial B κατηγορίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο ζεστοί και με ένα 2ποντο και ένα 3ποντο από τον Καραγιαννίδη και τον Μητσογιάννη αντίστοιχα πήραν κεφάλι στο σκορ με 0 – 5. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τους γηπεδούχους όπου με το 3ποντο και το 2ποντο του Ροδίτη και του Μουσταφέρη αντίστοιχα έφεραν το ματς στα ίσα. Η συνέχεια ήταν περίπου η ίδια όπου οι 2 ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και το τέλος της περιόδου βρήκε την ομάδα της ΣΙ ΠΙ να προηγείται με 10 – 9.

Η εικόνα στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με πριν, εγκλώβισαν τους αντιπάλους τους με την πολύ καλή τους άμυνα (3- 2) και χάρις 3ποντο από τον Ροδίτη και 2ποντο από τον Μουσταφέρη πήραν προβάδισμα με 15 – 9. Οι παίχτες της Stoiximan αφυπνίστηκαν από τις φωνές του coach Παπαναστασίου και ξεκίνησαν την  αντεπίθεση. Αρχικά πίεσαν πιο πολύ στην άμυνα (3-2) όπου δέχτηκαν μόνο ένα πόντο στην συνέχεια του δεκαλέπτου και με ένα εύστοχο σουτ 3ων πόντων από τον Καραγιαννίδη ξεκόλλησαν και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του ημιχρόνου με 16 – 17.

Η 3η περίοδος ανήκε στην Stoiximan όπου μετά το break του ημιχρόνου έπαιξε πολύ καλύτερα τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι δεν επηρεάστηκαν από τους γρήγορους 4 πόντους των γηπεδούχων και με αφοσίωση στο πλάνο του προπονητή τους άρχισαν σιγά σιγά να χτίζουν μια διαφορά όπου στο τελείωμα της περιόδου ήταν σχεδόν 2ψηφια. Σε αυτή την αλλαγή πολύ καθοριστικό ρόλο είχε η πολύ καλή εμφάνιση του Μητσογιάννη όπου μαζί με τον Πατρίκιο πέτυχαν από ένα 3ποντο και έδωσαν άλλο αέρα στην ομάδα τους. Οι γηπεδούχοι αρχικά στέρεψαν από δημιουργία και στηρίζονταν κυρίως σε ατομικές ενέργειες, όπου δεν έβρισκαν στόχο, με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ στο τελείωμα της περιόδου με 23 – 31.

Στην 4η περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αρχικά να επαναπαύονται μετά από ένα εύστοχο σουτ 3ων πόντων από τον Μητσογιάννη. Οι παίχτες όμως της ΣΙ ΠΙ δεν ήθελαν με τίποτα να πετάξουν λευκή πετσέτα και με μια γρήγορη αντεπίθεση με 2 εύστοχα 3ποντα από τον Ροδίτη έφεραν την διαφορά στους 3 (33 – 36). Η απάντηση ήταν άμεση από την Stoiximan και με  κρύο αίμα ο  Δαγκωνάκης και ο  Καραγιαννίδης  με 2 δικά τους εύστοχα 3ποντα έδωσαν το ροζ φύλλο του αγώνα στην ομάδα τους με σκορ 35 – 42.

Για τους νικητές πολύ καλός ήταν ο αρχηγός της ομάδας ο Μητσογιάννης με 15 πόντους (3 3ποντα), ενώ για την ΣΙ ΠΙ εξαιρετικός ήταν ο Ροδίτης με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Δελδήμος , Ζαγούρης.

Δηλώσεις Παιχτών / Προπονητών :

Καραγιαννίδης Γιάννης (Παίχτης Stoiximan) : “Δεν με είχαν αφήσει να κάνω καλό ζέσταμα αλλιώς θα είχα βάλει πάνω από 6 τρίποντα. Πολύ καλή προσπάθεια για την ομάδα μου. Ευχαριστώ.”

Μουστάκας Μιχάλης (Παίχτης ΣΙ ΠΙ) : “Προσπαθήσαμε σήμερα αρκετά. Δυστυχώς ήμασταν μόνο 6 άτομα. Μπράβο στην αντίπαλη ομάδα. Μπράβο και σε εμάς για την προσπάθεια. Την επόμενη φορά ελπίζω να είμαστε όλοι και να υπάρχει ένα καλύτερο παιχνίδι. Ευχαριστώ.”