68 - 60

27/03/2018 20:15 Commercial League 17/18 40'

Σκλαβενίτης1718171668
Oracle1211181960

Το νικηφόρο σερί των πρωτοπόρων συνεχίστηκε το βράδυ της Τρίτης 27/03 και έτσι η ομάδα του Σκλαβενίτη έφυγε με το ροζ φύλλο του αγώνα νικώντας σχετικά εύκολα την πολύ ποιοτική και αξιόλογη ομάδα της Oracle. Οι γηπεδούχοι δεν έπιασαν την απόδοση που μας έχουν συνηθίσει μιας και οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πάντα τον τρόπο να επιστρέφουν και αυτός ήταν ο λόγος που το παιχνίδι άφησε και τους δύο αρκετά ικανοποιημένους.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλά για την ομάδα του Σκλαβενίτη. Ο Χριστόδουλος έμοιαζε ασταμάτητος μέσα στην ρακέτα και χάρις την εξαιρετική του απόδοση και την δίκη του επιθετική συμβολή οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 8 – 4. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν στην αρχή με την άμυνα ζώνης αλλά όσο ο χρόνος περνούσε τα πράγματα βελτιώθηκαν και το ματς ήρθε στα ίσα χάρις το τρίποντο του Σταυριανίδη όπου έκανε το 10 – 10. Ο Χριστόδουλος δεν σταμάτησε να τροφοδοτείται μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και 3 δικούς του πόντους και 2 του Πετράκου το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με σκορ 17 – 12.

Στην 2η περίοδο το σκηνικό ήταν περίπου το ίδιο. 4 γρήγοροι πόντοι από Πετράκο και Γιοβάνη και το σκορ έγινε 21 – 14. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν πρόβλημα στον περιορισμό των αντιπάλων τους αλλά πότε με τον Γκούση και πότε με τον Σταυριανίδη κατάφερναν όπως σε αυτό το σημείο να μειώσουν την διαφορά σε 21 – 17. Στην συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι παίχτες του Σκλαβενίτη ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους και με 4 τρίποντες βόμβες από τον Ασημακόπουλο πήραν μια σημαντική διαφορά με το σκορ να είναι 35 – 23 υπέρ τους.

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό που έκλεισαν το ημίχρονο. Η άμυνα τους ήταν πολύ πιεστική ενώ επιθετικά δεν αντιμετώπιζαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με την αντίπαλη ζώνη. Αποτέλεσμα αυτού ήταν περίπου στο 25ο λεπτό το σκορ να είναι 43 – 30. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν λύσεις στην επίθεση σε εκείνο το σημείο και γι’ αυτό η διαφορά έμενε σε διψήφια επίπεδα. Το μόνο που κατάφεραν στο τελείωμα του δεκαλέπτου ήταν να κρατήσουν την διαφορά στους 11 πόντους και αυτό χάρις την βοήθεια του Γκούση και του Σταυριανίδη.

Στην 4η και τελευταία περίοδο το ματς κύλησε όπως σε όλο το προηγούμενο διάστημα. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό με αποτέλεσμα να μην κινδυνέψουν σε κανένα σημείο. Ασημακόπουλος και Πετράκος με τους δικούς τους πόντους διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας και έτσι έκοβαν οποιαδήποτε φιλοδοξία για ανατροπή από τους αντιπάλους. Οι παίχτες της Oracle συνέχισαν να προσπαθούν να παίζουν το παιχνίδι τους για να μειώσουν την διαφορά αλλά από ένα σημείο και μετά η κούραση δεν τους άφησε να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του Σκλαβενίτη να παίρνει την νίκη με σκορ 68 – 60.

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε τόσο ο Χριστόδουλος που πέτυχε 21 πόντους  όσο και ο Ασημακόπουλος που πέτυχε 20 με 6 τρίποντα. Για την ομάδα της Oracle βοήθησαν σημαντικά ο Σταυριανίδης με 18 και ο Γκούσης με 16 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Ζιώγας, Τηγάνης Ι.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Χάρος Βασίλης (Παίχτης Σκλαβενίτη) : “Συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες. Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι. Επικρατήσαμε σ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και πήραμε και την νίκη. Συγχαρητήρια σε όλους και στις 2 πλευρές.”

Θεοδωρόπουλος Δημήτρης (Παίχτης Oracle) : “Παίζαμε με μια πάρα πολύ ανταγωνιστική ομάδα σήμερα. Νομίζω πρώτη στην βαθμολογία. Καλά τα καταφέραμε. Νομίζω ότι κρίθηκε το παιχνίδι σε μια ευστοχία που είχε το Νο5 της αντίπαλης ομάδας με τα τρίποντα. Εντάξει ήταν καλύτερη ομάδα από εμάς, νομίζω δίκαια χάσαμε, αλλά είμαστε ευχαριστημένοι από την προσπάθεια.”