86 - 71

11/04/2023 22:00 Commercial Cup 22/23 2 40'

Σκλαβενίτης2227191886
M/Maritime199222171

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Σκλαβενίτης και της Μ/Μaritime, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη-πρόκριση με σκορ 86-71.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να θωρακίσουν καλύτερα το καλάθι τους. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος, κάτι που βόλεψε τους γηπεδούχους οι οποίοι στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 9-6. Στη συνέχεια οι παίκτες και των 2 ομάδων όντας πολύ ορεξάτoi για μπάσκετ κατέθεσαν μεγάλα ποσά ενέργειας στο παρκέ και προσέφεραν μεγάλο σκορ στον αγώνα με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της M/Maritime, έδειξαν ότι δυσκολεύονται να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι τελευταίοι ξεκίνησαν με ένα σερί 4 πόντων και σταδιακά αύξαναν τη διαφορά όλο και περισσότερο υπέρ τους. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 35-22. Στο υπόλοιπο έχοντας πλέον ανέβει και ψυχολογικά, συνέχισαν να παίζουν το παιχνίδι τους και να δείχνουν ότι σκόπευαν να έχουν ένα εύκολο βράδυ με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 49-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός και τους παίκτες της M/Maritime να δείχνουν πιο ορεξάτοι και να έχουν ένα καλύτερο ξεκίνημα σε σχέση με πριν. Κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά αλλά όχι σε μεγάλο ποσοστό με το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα να είναι 56-39. Στην πορεία και οι 2 άμυνες έδειχναν πολύ χαλαρές με τις επιθέσεις να είναι ικανές πολύ εύκολα να τις προσπερνούν και να αυξάνουν το ενεργητικό των ομάδων. τέλος το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν 68-50.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τους γηπεδούχους να είναι εύκολα σε θέση οδηγού, φάνηκε ότι καμία από τις 2 ομάδες δεν θα εγκατέλειπε την προσπάθεια της. Από την πλευρά τους οι παίκτες της M/Maritime, πάλευαν διαρκώς και οι παίκτες της Σκλαβενίτης δεν έχαναν ευκαιρία να πληγώνει την αντίπαλη άμυνα. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 82-58. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα αν και τα επίπεδα ενέργειας των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας είχαν πέσει, έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά σε πιο χαμηλά επίπεδα.