75 - 65

25/04/2023 22:00 Commercial Cup 22/23 3 40'

Σκλαβενίτης2216241375
Frezyderm1912211365

Στον αγώνα μεταξύ της Σκλαβενίτης και της Frezyderm η πρώτη πήρε τη νίκη με σκορ 75-65.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσουν τον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις που τους κρατούσαν ωστόσο κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 8-11 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της Σκλαβενίτης πάτησαν το γκάζι και έχοντας σαν εφαλτήριο την πολύ καλή τους επίθεση ισοφάρισαν αρχικά στους 19 πόντους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο  +3 (22-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι 2 ομάδες βλέποντας οι άμυνες τους να μην εξυπηρετούν το σκοπό τους τις άλλαξαν σε ατομικές. Αυτή η επιλογή φάνηκε ότι είχε αποτέλεσμα καθώς η παραγωγικότητα και από τις 2 πλευρές έπεσε και τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα τους σταθερό μέχρι τα μισά της περιόδου (30-26). Στο υπόλοιπο οι σκληρές άμυνες και τα αρκετά φάουλ κυριάρχησαν απομακρύνοντας τις ομάδες από τη δυνατότητα να βρουν ρυθμό. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 38-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο γρήγορος ρυθμός που επιβλήθηκε ήταν σε θέση να επιτρέψει σε ομάδες να παρακάμπτουν τις αντίπαλες άμυνες και έτσι μέχρι το 25ο λεπτό είχαν ένα επιμέρους σκορ 10-11. Στην πορεία οι γηπεδούχοι παίζοντας ωραίο μπάσκετ πήρα μια διψήφια διαφορά μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου που τους έδινε ένα προβάδισμα για τη συνέχεια.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ακόμα οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα σερί 4 πόντων που χτύπησε καμπανάκι στους αντιπάλους τους. Αυτό αποδείχτηκε άκρως επιτυχημένο αφού όχι μόνο έκοψαν τον αντίπαλο ρυθμό αλλά βρήκαν και τις ιδέες για να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά προηγούμενοι με 73-59 στο 35ο λεπτό του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά αυτό το οποίο είχαν να κάνουν ήταν να διαχειριστούν την υπέρ τους διαφορά γνώριζοντας ότι και ο χρόνος ήταν με το μέρος τους εξασφαλίζοντας έτσι το ροζ φύλλο αγώνα.