ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ

30/01/2018 21:00 Commercial League 17/18 40'

Άλλη μια εύκολη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα του Σκλαβενίτη απέναντι στην ομάδα της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας και έτσι διατηρήθηκε στην κορυφή της commercial league κατηγορίας. Η γηπεδούχος ομάδα παίζοντας όσο ακριβώς χρειαζόταν, δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και πήρε δίκαια το ροζ φύλλο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον γρήγορο ρυθμό τους στο παιχνίδι και με ένα σερί 13 – 0 έδειξαν ποιος θα είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση. Όλοι οι παίχτες του Σκλαβενίτη έψαχναν σε κάθε επίθεση τον Χριστόδουλο κάτω από την μπασκέτα με αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά το 5αρι τους να έχει πετύχει 5 εύκολους πόντους αλλά ταυτόχρονα να έχει φορτώσει από νωρίς αρκετούς παίχτες των αντιπάλων με φάουλ. Όσο περνούσε ο χρόνος οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα τους στο σκορ, αλλά ταυτόχρονα η άμυνα τους δε σταμάτησε να πιέζει σε κανένα σημείο. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δυσκολεύονταν παρά πολύ να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός προς τον 1ο τους καλάθι το πέτυχαν 5:47 πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Έτσι στο 10’ το σκορ ήταν 19 – 7 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν σημαντικά τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Η άμυνα ζώνης δεν άφηνε τους αντιπάλους τους να πετύχουν εύκολους πόντους, ενώ οι επιθετικές επιλογές των παιχτών της Ολ. Ζυθοποιίας έγιναν πιο ορθολογικές με αποτέλεσμα να πέσει η διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Οι γηπεδούχοι κάπου επαναπαύτηκαν στην μεγάλη διαφορά που είχαν χτίσει στο 1ο δεκάλεπτο, χαλάρωσαν και έχασαν για λίγο την συγκέντρωση τους αφήνοντας τον πολύ καλό Μεγαλοοικονόμου να μειώσει σε 23 – 16. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ξαναβρήκαν ρυθμό και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 29 – 20.

Στην αρχή της 3ης περιόδου το ματς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με πριν. Τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν σχετικά εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κατεβάσουν ακόμα πιο χαμηλά την διαφορά με ένα εύστοχο 3ποντο από τον Τσάγκαρη και ένα 2ποντο από τον Αρδαβάνη μειώνοντας σε 32 – 23. Από εκείνο το σημείο και μετά έχουμε ένα επιθετικό μονόλογο από την ομάδα του Σκλαβενίτη με κύριο εκφραστή τον πολύ καλό Χριστοδούλου ο οποίος συνέβαλε στο ξεκλείδωμα της αντίπαλης άμυνας και βοήθησε την ομάδα του να τελειώσει το δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με το σκορ να είναι 49 – 27.

Στην 4η και τελευταία περίοδο όλα είχαν πλέον κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να κατεβάσουν την διαφορά σε πιο  χαμηλά επίπεδα κάτι όμως που δεν επέτρεπε η πολύ καλή άμυνα των παιχτών του Σκλαβενίτη. Οι γηπεδουχοι συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά στο σκορ με τον Ασημακόπουλο να έχει πάρει την σκυτάλη από τον Χριστοδούλου και να βοηθάει την ομάδα του νάνι τελειώνει το παιχνίδι νικώντας εύκολα με σκορ 68 – 33.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Χριστοδούλου με 22 πόντους, ενώ για την ομάδα της Ολ. Ζυθοποιίας ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Τσάγκαρης που πέτυχε 9 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Κωνσταντινόπουλος, Δαλέκος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Γιοβάνης Ανδρέας (Παίχτης Σκλαβενίτη) : “Καλησπέρα. Ήταν μια εύκολη βραδιά για μας η σημερινή. Βέβαια τα παιδιά, προσπαθήσαν οι αντίπαλοι να μας αντιμετωπίσουν. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια τους. Εμείς δουλέψαμε όσο γινόταν αυτά που έχουμε πει. Αυτά που έχουμε αποφασίσει να παίξουμε. Θα έρθουν και δυσκολότερες ομάδες και γι’ αυτό το λόγο δουλεύουμε για να βγάλουμε κάποια συστήματα έτσι ώστε στα play offs να πάμε καλύτερα. Συγχαρητήρια πολλά σε όλους και καλή συνέχεια.”

Χρονόπουλος Βασίλης (Παίχτης Ολ. Ζυθοποιίας) : “Παίξαμε με έναν πάρα πολύ δύσκολο αντίπαλο. Κάναμε μεγάλο rotation και συμμετείχαν όλοι οι παίχτες μας στο παιχνίδι. Συνεχίζουμε για το επόμενο.”