78 - 64

27/02/2018 21:00 Commercial League 17/18 28/02/2018 40'

Σκλαβενίτης2115192378
ΣΙ ΠΙ1116191764

Ένα μεγάλο ντέρμπι διεξήχθει στο κλειστό του ΟΑΚΑ μεταξύ του Σκλαβενίτη και της ΣΙ ΠΙ με τους γηπεδούχους να παίρνουν του ροζ φύλλο αγώνα πιο δύσκολα απ’ότι δείχνει το τελικό σκορ 78-63.

Πολλή ενέργεια έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο χθεσινό ματς τρέχοντας στην περισσότερη διάρκεια του παιχνιδιού. Ο Σκλαβενίτης στην επίθεση σημάδευε κυρίως τον Χριστόδουλο ο οποίος με δυναμικά post up έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι, ενώ οι φιλοξενούμενοι χτυπούσαν στο transition σε κάθε ευκαιρία που έβρισκαν. Μόλις 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τον Μιχαηλίδη να πυροβολεί δίς απο τα 6,75 και να εκτοξεύει τη διαφορά στους 10 πόντους με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΣΙ ΠΙ κατάφερε να τρέξει σωστά πετυχαίνοντας γρήγορα καλάθια σε δευτερο χρόνο παρά τις γρήγορες επιστροφές του Σκλαβενίτη. Έτσι με το σκορ στο 21-18 ο κόυτς των γηπεδούχων Ελευθεριάδης αναγκάστηκε να πάρει time out για να ηρεμήσει τους παίχτες του. Με την έναρξη του αγώνα η ΣΙ ΠΙ ολοκλήρωσε την προσπάθειά της να επιστρέψει στο σκορ περνώντας μπροστά με 24-25 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η προσπάθεια αυτή όμως δεν είχε συνέχεια με τον Σκαλβενίτη να κάνει ένα 7-0 σερί και να περνάει και πάλι μπροστά. Έτσι το ημίχρονο τελείωσε 36-27 με τους γηπεδούχους να έχουν μια διαφορά ασφαλείας .

Στην επανάληψη ο Σκλαβενίτης προσπάθησε να τελειώσει το παιχνίδι μεγαλώνοντας την διαφορά όμως οι φιλοξενούμενοι  έβρισκαν το τρόπο να επιστρέψουν και πάλι κυρίως με τον Μουσταφέρη ο οποίος μάζευε όλα τα επιθετικά ριμπάουντ και τα μετέτρεπε σε εύκολα καλάθια. Στην άμυνα όμως δεν κατάφεραν να βρουν λύση στα εύστοχα τρίποντα του Σκλαβνενίτη και έτσι οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά σε υψηλα επίπεδα για το σημείο του αγώνα.

Στη τελευταία περίοδο ο Σκαλβενίτης ουσιαστικά επέβαλε τον ρυθμό του και με τον Μιχαηλίδη να βγάζει φοβερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους. Η ΣΙ ΠΙ παρά τα 2 συνχόμενα τρίποντα του Δαλμυρά δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι είχαν πάντα λύσεις στην επίθεση παρά την πίεση της ΣΙ ΠΙ στα τρία τέταρτα του γηπέδου, έσπαγαν τις παγίδες στο κέντρο του γηπέδου και έβρισκαν πάντα τον έξτρα παίχτη. Έτσι το παιχνίδι τελείωσε με τον προτοπόρο του ομίλου να επιβεβαιώνει το τίτλο του φαβορί παίρνωντας μια ακόμα νίκη απέναντι στο αξιόμαχο σύνολο της ΣΙ ΠΙ με σκορ 78-63.

Για τους γηπεδούχους καλύτερος ήταν ο Μιχαηλίδης με 25π. 4ασ ενώ για την ΣΙ ΠΙ ξεχώρισε ο Ροδίτης με 21π. 4ασ αλλα και ο Μουσταφέρης με 14π. 10ρ.

Διαιτητές Αγώνα: ΟΡΦΑΝΟΣ, ΔΑΛΕΚΟΣ

Δηλώσει παιχτών/προπονητών

Κωστής Χ. (παίχτης Σκλαβενίτη):

Συγχαρητήρια παίξανε και οι δύο ομάδες πολύ καλά. Εμείς είμασταν δυνατή στην άμυνα, και στην επίθεση μας μπήκαν ολα τα κρίσιμα σούτ οπότε δίκαια κερδίσαμε.