'ΕΚΑΜΨΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΑΧΗΤΙΚΟ Σ..Υ.Τ.Α. Ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ!

21/11/2017 20:45 Commercial League 17/18 40'

Σκλαβενίτης1914122166
Σ.Υ.Τ.Α.619191660

Την 3η του σερί νίκη πέτυχε ο Σκλαβενίτης  νικώντας την Σ.Υ.Τ.Α. με σκορ 66-60. Οι απουσίες των νικητών δεν τους κόστισαν την νίκη απέναντι σε έναν μαχητικό Σ.Υ.Τ.Α. ο οποίος είχε αρκετές ευκαιρίες να πάρει το παιχνίδι αλλά τις σπατάλησε .

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες αρκετά μουδιασμένες και χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από 3 λεπτά για να σκοράρουν τους πρώτους τους πόντους. Η καλή άμυνα ζώνης όμως του Σκλαβενίτη συνέχισε να κάνει αρκετά δύσκολο το σκοράρισμα για τον Σ.Υ.Τ.Α. ( το 2ο καλάθι του το πέτυχε 1’36’’ πριν την λήξη του δεκαλέπτου), ενώ στην επίθεση είχε βρεί χάρη στον Παρούση εξαιρετικό ρυθμό και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με σκορ 19-6.Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σ.Υ.Τ.Α. αντέδρασε και με την τριπλέτα Παγόπουλου –  Κατσόγιαννου – Επικαρίδη πέτυχε καλάθια εντός ρακέτας με εξαιρετικές κινήσεις και μάζεψε την διαφορά στους -8 πόντους  πηγαίνοντας στο ημίχρονο με 33-25.

Στο 3ο δεκάλεπτο η πίεση του Σ.Υ.Τ.Α. συνεχίστηκε και άλλο με τον Παγόπουλο να κάνει σχεδόν τα πάντα και με run 5-11 να μειώνει στο καλάθι  (38-36) 6’41’’ και στην συνέχεια να περνάει μπροστά στο σκορ με καλάθι τριών πόντων του Καλαμπόκη 38-39 , 4’32’’πριν την λήξη του δεκαλέπτου εκμεταλλευόμενος το πρόβλημα οργάνωσης και αστοχίας στην επίθεση που αντιμετώπιζε ο Σκλαβενίτης. Την ..επέλαση του Σ.Υ.Τ.Α. ανέλαβε να σταματήσει ο Ασημακόπουλος. Με 5 πόντους στην 3η  περίοδο αρχικά κράτησε το προβάδισμα για τον Σκλαβενίτη έστω και με έναν πόντο (45-44) και με 13 στην 4η πολλοί εξ αυτών σε κρίσιμες χρονικές στιγμές.  Ο Σ.Υ.Τ.Α. στο 1,5 τελευταίο λεπτό έχασε αρκετές ευκαιρίες να αλλάξει την ροη του παιχνιδιού με πιο χαρακτηριστικές εξ αυτών τις 1 στις 4 βολές και τα βήματα του Επικαρίδη σε εύκολη προσπάθεια κάτω από το καλάθι και τελικά γνώρισε την ήττα με  66-60.

Από την ομάδα του Σκλαβενίτη διακρίθηκαν οι  Ασημακόπουλος 32π (5) και Παρούσης με 20π (3) ενώ από τον Σ.Υ.Τ.Α. οι Παγόπουλος  22π (3), Κατσόγιαννος 14π και Επικαρίδης  10π.

Διαιτητές : ΧΡΗΣΤΙΔΗΣ Η. – ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών :

Καλαμπόκης Β (Σ.Υ.Τ.Α.) : “ Πολύ δυνατό ματς σήμερα, κατεβήκαμε όσο πιο πλήρης μπορούσαμε. Δυστυχώς κάναμε κάποιες λάθος επιλογές που μας κόστισαν την νίκη την οποία θέλαμε να αφιερώσουμε σε έναν συνάδελφο που έφυγε. …”

Ασημακόπουλος Θ (ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ): “ Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, είχαμε αρκετές απουσίες με τραυματισμούς και πρώτη φορά παίξαμε με τέτοιο σχήμα. Ήταν δύσκολο να προσαρμοστούμε στους αντιπάλους μας , αλλά τελικά πήραμε την νίκη την οποία την αφιερώνουμε στους Χριστόδουλο, Λαμπρόπουλο, Παζαρά και στον Ελευθεριάδη οι οποίοι είναι σημαντικά γρανάζια της ομάδας  Τώρα κοιτάμε τον επόμενο αγώνα για να συνεχίσουμε οσο καλύτερα μπορούμε…”