ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ vs ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Α.Ε.

16/01/2019 20:45 Elite League 18/19 9 40'

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ και των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ Α.Ε., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 57.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι το παιχνίδι σε σετ επιθέσεις στα πρώτα 2 λεπτά, οι δύο ομάδες είχαν καλά ποσοστά αλλά στην πορεία το τέμπο ανέβηκε οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες, τα ΕΛΠΕ ευνοήθηκαν από αυτό παίρνοντας προβάδισμα 3 κατοχών αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν με 2 σερί καλάθια του Χριστόδουλου Δ. και το σκορ έγινε 11 – 12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι γύρισαν σε ζώνη 2 – 3, οι δύο αντιπαλοι έτρεξαν το παιχνίδι αλλά χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές επιλογές και χαμηλά ποσοστά όμως τα ΕΛΠΕ με ένα run στο τελευταίο λεπτό κατάφεραν και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 16 – 21.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο σε οργανωμένες επιθέσεις, γύρισαν την μπάλα απέναντι στην ζώνη και είχαν καλές τελικές επιλογές στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά στην συνέχεια επικράτησε και πάλι γρήγορο τέμπο, τα ποσοστά έπεσαν και το σκορ διαμορφώθηκε σε 22 – 28 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ρυθμός έπεσε, τα ΕΛΠΕ ανέβασαν την άμυνα τους, οι δύο ομάδες έπαιξαν ορθολογικό μπάσκετ με τους φιλοξρνούμενους όμως να έχουν μεγαλύτερη παραγωγή από assist και να διατηρεουν το προβάδισμα, ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ βρήκε λύσεις κυρίως με προσωπικές προσπάθειες και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 30 – 35.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες των ΕΛΠΕ μπήκαν μουδιασμένοι στο παρκέ, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι το εκμεταλλεύτηκαν κάνοντας run 9 – 1, πέρασαν μπροστά και το σκορ έγινε 39 – 36 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου με τρίποντο του Κουτουζή Π. οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ απάντησε με τρίποντο του Μιχαηλίδη Ν., οι δύο ομάδες και πάλι έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, ο Χριστόδουλος Δ. άρχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και στο ζωγραφιστό, η ομάδα του ανέβασε την διαφορά σε 2 κατοχές αλλά και τα ΕΛΠΕ με καλάθια στο transition έμειναν κοντά και με τρίποντο του Κατζέλη Β. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 48 – 46.

Στο 4ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι άμυνες δυνάμωσαν, οι παίκτες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και διατήρησαν καλή επιθετική παραγωγή αλλά οι γηπεδούχοι με goal foul του Χριστόδουλου Δ. πήραν διαφορά 3 κατοχών, τα ΕΛΠΕ αντέδρασαν και με 2 σερί άμυνες και 2 καλάθια από assist διαμόρφωσαν το σκορ σε 55 – 52 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ με σαφώς περισσότερη ενέργεια στα πόδια τους ευνοήθηκαν από το όλο και πιο physical παιχνίδι και ανέβασαν εκ νέου την διαφορά, τα ΕΛΠΕ παρότι συνέχισαν να βρίσκουν τα ελεύθερα τρίποντα ήταν άστοχοι αλλά με αιχμή τον Μαρκάκη Β. και καλάθια σε αιφνιδιασμούς έμειναν κοντά με το σκορ να είναι 62 – 57 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με 2 σερί άμυνες του Χριστόδουλου Δ. και 2 καλάθια σε αιφνιδιασμούς πήραν προβάδισμα 9 πόντων, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν με αποτέλεσμα η ομάδα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χριστόδουλος Δ. με 27 και Μιχαηλίδης Ν. με 18 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κατζέλης Β. με 16 (3) και Κουτουζής Β. με 12 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Φυσταμπακίδης Ρ., Βελέντζας Δ.