76 - 65

06/11/2018 21:30 Elite League 18/19 2 40'

Σκλαβενίτης1816271576
Τοξότης1809182065

Δεύτερη αγωνιστική για την Elite league και ο Σκλαβενίτης αν και νέος στην κατηγορία, δείχνει να είναι σε εξαιρετική κατάσταση και αυτό φάνηκε από το ποσό εύκολα ξεπέρασε το εμπόδιο του Τοξότη Πεύκης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο θέλοντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και το κατάφεραν μην αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να τους απειλήσουν από το Β δεκάλεπτο και μετα.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φάνηκε ότι το θέαμα και το υψηλό επίπεδο και των 2 ομάδων θα ήταν τα κυρία χαρακτηριστικά του παιχνιδιού. Στην αρχή και οι  2 ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Από τους γηπεδούχους αρκετά ζεστά ξεκίνησε για πολλοστή φορά ο Χριστόδουλος, ενώ για την ομάδα του Τοξότη ο Κερατσάς. Παρ´ όλο που και οι 2 ομάδες πήραν για λίγο ένα μικρό προβάδισμα, το δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο 18 – 18 αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για την συνέχεια.

Στο Β δεκάλεπτο οι παίχτες του Σκλαβενίτη μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια. 3 πρώτες άμυνες, κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό. Όσο περνούσε ο χρόνος Μιχαϊλίδης, Λέσι και Χριστόδουλος με τις ατομικές τους ενέργειες, αφού έβαλαν μπροστά στο σκορ την ομάδα τους, έδωσαν και μια διαφορά ασφαλείας, ενώ εξαιρετική ήταν και η συμβολή τους στην άμυνα. Από την άλλη οι παίχτες του Τοξότη κάπου πιάστηκαν στον ύπνο και αφενός αδυνατούσαν να ανακόψουν τον φρενήρη ρυθμό των αντιπάλων τους, αλλά και από την άλλη κατάφερναν να σκοράρουν με ιδιαίτερη δυσκολία. Έτσι το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου  βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 34 – 27.

Στην 3η περίοδο η διαφορά άρχισε να ανοίγει σημαντικά μιας και οι παίχτες του Σκλαβενίτη δεν άφηναν καμία ευκαιρία χωρίς να την εκμεταλλευτούν. Οποίος παίχτης έπαιζε έδινε το 100% , αλλά αυτό που έκανε την διαφορά ήταν το γεγονός πως οποίος παίχτης και να έμπαινε, δεν άλλαζε ούτε ο ρυθμός ούτε ο τρόπος παιχνιδιού της ομάδας. Μιχαϊλίδης, Γιοβάνης και Μίλης ήταν εκείνοι που συνέβαλαν στην αύξηση της διαφοράς, που έφτασε και στο +20. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν μέσω αλλαγών να διαφοροποιήσουν την εις βάρους τους κατάσταση, αλλά το αποτέλεσμα παρέμενε ίδιο. Δυσκολία στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση με τον Ασημάκη και τον Σαρλή να προσπαθούν να κρατήσουν την διαφορά όσο πιο χαμηλά μπορούσαν.

Στην 4η περίοδο τα πάντα είχαν κριθεί. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν όσο χρειαζόταν για να πάρουν την νίκη με τους Μίλη και Χάρο να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας για την ομάδα τους. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη το μόνο που προσπαθούσαν ήταν να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 20 και το κατάφεραν κυρίως με την εξαιρετική εμφάνιση του Κερατσά που πέτυχε 13 πόντους στο τέλος της περιόδου. Έτσι το τέλος του παιχνιδιού βρήκε την ομάδα του Σκλαβενίτη νικήτρια με σκορ 76 – 65.

Γαι τους νικητές φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Χριστόδουλος και ο Μιχαϊλίδης που πέτυχαν 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την ομάδα του Τοξότη μοναδικός ήταν ο Κερατσάς με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Τεφτίκης, Τσουκαλάς.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Μιχαϊλίδης Νικόλαος (Παίχτης Σκλαβενίτη) : “Καλησπέρα. Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Όπως φάνηκε και στο τελικό σκορ τα παιδιά ήταν πολύ δυνατά, αθλητική ομάδα πάρα πολύ. Εμείς τους πιέσαμε όσο μπορούσαμε. Εμείς πήραμε το παιχνίδι από την άμυνα, τους πιέσαμε όσο μπορούσαμε και καταφέραμε να πάρουμε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια.”

Μπαζίγος Μάνος (Παίχτης Τοξότη Πεύκης) : “Συγχαρητήρια στα παιδιά, στους αντιπάλους για την νίκη. Παίξανε καλύτερα από εμάς, έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα. Κοιτάμε στην συνέχεια να βελτιωθούμε και να παίξουμε καλύτερα και να το ευχαριστηθούμε περισσότερο.”