06/02/2019 21:45 Elite League 18/19 12 40'

Σκλαβενίτης121281648
Elpen1617151361

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ και της ELPEN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες και από τις δύο πλευρές επέλεξαν γρήγορες τελικές επιλογές όμως με ατομικές προσπάθειες, οι άμυνες ήταν καλές και το σκορ 7 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η ELPEN με καλό οργανωτικό παιχνίδι από τον Τριανταφύλλη Σ. κοντρόλαρε τις επιθέσεις της, οι αντίπαλοι της συνέχισαν να πιέζουν το τέμπο, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν πιο καθαρό μυαλό και υπομονή επιθετικά, καθώς και αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, οι δύο αντίπαλοι είχαν καλή επιθετική παραγωγή και το σκορ έγινε 22 – 28 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία η ELPEN και πάλι βρήκε τους ελεύθερους παικτες και με 3 σερί τρίποντα (2 του Τρανταφύλη Σ. και ένα του Βλασσόπουλου Μ.) πήρε διψήφια διαφορά, με τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να βρίσκει παραγωγή κυρίως από τον Μιχαηλίδη Ν. και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 24 – 33.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα  και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό μπάσκετ, με τους παίκτες του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν κάτω από 10 πόντους στο 2ο ημίχρονο και τους παίκτες της ELPEN να διατήρουν τον έλεγχο του ρυθμού έως το τέλος και με πολύ καλή παραγωγή από assist διατήρησαν και μία διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μιχαηλίδης Ν. με 26 (5) και Πετράκος Α. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοκκινίδης Γ. με 20 και Τριανταφύλλης Σ. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τσάτσης, Μαρίνος