48 - 61

15/01/2024 20:30 Commercial League A 23/24 8 40'

Στεργίου1114111248
KPMG1913161361

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΣΤΕΡΓΙΟΥ και της KPMG οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα ξεκίνησε αρκετά άστοχα και έκανε λάθη επιθετικά με αποτέλεσμα η δεύτερη ομάδα να το εκμεταλλευτεί και να σκοράρει εύστοχα και να περάσει μπροστά (4-10) στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια  η δεύτερη ομάδα ανέβασαν ακόμα περισσότερο το ρυθμό τους ανέβασαν κι άλλο την διαφορά με σκορ 6-19 , όμως η πρώτη ομάδα στο τελευταίο λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρίσκουν σκορ και μείωσαν σε 11-19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα βελτίωσε την άμυνά της όμως η επιθεσή της δεν ήταν καλή καθώς ήταν άστοχοι. Η δεύτερη ομάδα έκανε πολλά φάουλ , κακές επιλογές στα σουτ χωρίς σκορ για 3 λεπτά , σε σχέση με την πρώτη ομάδα που κατάφερε να σκοράρει , να πιέζει και να μειώνει το σκορ σε 25-32.

Στο 3ο Δεκάλεπτο τα δεδομένα άλλαξαν καθώς η πρώτη ομάδα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι κάνοντας ένα σερί 5-0 στα πρώτα τρια λεπτά της 3ης περιόδου , ισοφαρίζοντας έτσι σε 32-32  στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η πρώτη ομάδα έκανε δύο σερί λάθος επιθέσεις , έφτασαν στα 5 φάουλ , όπου εκεί υπήρχαν και αποβολές και εκνευρισμός καθώς το σκορ διαμορφώθηκε σε 36-48.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η δεύτερη ομάδα χαλάρωσε και ήταν καλύτερη σε όλα τασημεία του αγώνα καθώς κατάφερε να ανοίξει την διαφορά. Η δεύτερη ομάδα δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ καθώς ήταν πολύ άστοχοι. (48-61).

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαυράκης Ιωάννης (16 πόντους και 11 ριμπάουντ) και ο Βουδούκης Χρήστος (9 πόντους και 2 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αγγέλου Αθανάσιος (14 πόντους και 9 ριμπάουντ) και ο Μαρμαρίδης Σεραφείμ (13 πόντους και 9 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΣΤΕΡΓΙΟΥ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της KPMG να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.