Σ.Υ.Τ.Α.141711648
Alpha-Label97171043

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ΣΥΤΑ και της ALPHA LABEL, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 43.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, δείχνοντας υπομονή και ψάχνοντας τις σωστές επιλογές, με την ΣΥΤΑ όμως να κάνει διαδοχικά κλεψίματα και με πρωταγωνιστή επιθετικά τον Παγόπουλο Μ. να παίρνει προβάδισμα 3 κατοχών, η Alpha Label να έχει πολλές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ, (αλλά να μην τα εκμεταλλεύεται στο έπακρο), με αποτέλεσμα να μειώσει ελαφρώς και η περίοδος να κλείσει με σκορ 14 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση στον αγωνιστικό χώρο, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, με τον Καλαμπόκη Β. να δίνει λύσεις τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και η ομάδα του να διευρύνει το προβάδισμα στους 10+ πόντους, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν σκοράρει στα πρώτα 4 λεπτά και το σκορ να είναι 24 – 9 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους παίκτες της Alpha Label να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη αλλά περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος να αρχίσουν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, να βρίσκουν εύκολα καλάθια και το ημίχρονο τελικά να κλείσει με σκορ 31 – 16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο από την αρχή οι φιλοξενούμενοι με περισσότερη ενέργεια αμυντικά, έκλεισαν την ζώνη τους, με τους ψηλούς τους να μοιράζουν κοψίματα, ενώ επιθετικά σημάδεψαν τους ψηλούς τους, σταμάτησαν να βασίζονται σε σουτ 3 πόντων και μείωσαν σε 9 πόντους με το σκορ να είναι 35 – 26 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία και οι δύο ομάδες σε σετ κυρίως επιθέσεις, κυκλοφόρησαν την μπάλα, έπαιξαν καλό μπάσκετ, αλλά η Alpha Label συνέχισε το run κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά), με αποτέλεσμα να μειώσει σε 8 πόντους αλλά και η ΣΥΤΑ με διαδοχικά εύστοχα σουτ 3 πόντων από τους Ντόβα Ι. και Βελισσαρίου Π. κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα 3 κατοχών με την περίοδο να κλείνει με σκορ 42 – 33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες παρουσίαστηκαν νευρικές στον αγωνιστικό χώρο, μένοντας χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά στην πορεία με εύστοχο τρίποντο του Λοράδου Γ. οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 6 πόντους, και στην αμέσως επόμενη επίθεση σε 4 πόντους, συνεχίζοντας να κυριαρχούν στο ζωγραφιστό (κυρίως μέσω του Λάντζα Β.), με την ομάδα της ΣΥΤΑ να μην έχει καθαρό μυαλό, ούτε καλά ποσοστά και το σκορ να είναι 42 – 40 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά οι γηπεδούχοι άρχισαν να γυρίζουν πάλι την μπάλα, να ψάχνουν την σωστή επιλογή, αλλά και οι παίκτες της Alpha Label συνέχισαν να έχουν πολύ καλά πατήματα στο παρκέ αλλά παράλληλα να άρχισαν να βασίζονται και πάλι σε σουτ 3 πόντων, με αποτέλεσμα τα ποσοστά τους να πέσουν, οι αντίπαλοί τους να διατηρήσουν προβάδισμα 1–2 κατοχών με το σκορ να είναι 47 – 43 με 36” για λήξη και κατοχή για Alpha Label, στην οποία οι φιλόξενούμενοι αστόχησαν σε σουτ 3 πόντων με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καλαμπόκης Β. με 14 και Παγόπουλος Μ. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λοράδος Γ. με 21 (3) και Λάντζας Β. με 12 πόντους αντίστοιχα.