36 - 50

08/03/2018 21:00 Commercial League 17/18 08/03/2018 40'

Σ.Υ.Τ.Α.10136736
Upstream1210131550

Στο παιχνίδι μεταξύ της ΣΥΤΑ και της Upstream οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φύγουν με την νίκη απο το κλειστό του ΟΑΚΑ με σκορ 36-50.

Με τις δύο ομάδες να ξεκινούν τον αγώνα με άμυνα ζώνης διεξίχθει ένα μέτριο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς ιδιαίτερες φάσεις σε άμυνα και επίθεση. Η Upstream κατάφερε μόλις στα τελεταία 2 λεπτά να πάρει ένα μικρό προβάδισμα και να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη 10-12. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αγγελογιαννόπουλο απο την Upstream να πετυχαίνει 2 συνεχώμενα τρίποντα και να δίνει αέρα 8 πόντων στην ομάδα του. Η ΣΥΤΑ απάντησε άμεσα με 2 γρήγορα καλάθια του Παγόπουλου και μια βολή του Αγγελόπουλου μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ. Η συνέχεια του δεκαλέπτου δεν ήταν ανάλογη με τις δύο ομάδες να αστοχούν σε ελεύθερα σούτ και να μην μπορούν να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι εύκολα. Το ημίχρονο έκλεισε με την ΣΥΤΑ να προηγείται μόλις με ένα πόντο 23-22.

Το τρίτο δεκάλεπτο που ήταν στην ουσία αυτό που έκρινε την τύχη τους αγώνα καθώς οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα περιορίζοντας τον αντίπαλο στους 6 πόντους ενώ στην επίθεση κατάφεραν να εδραιώσουν μια διαφορά 8 πόντων πετυχαίνοντας 13 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι σαν να έμεινα απο δυνάμεις και πάλι δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι ιδιαίτερο στην επίθεση, ενώ στην άμυνα δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν τους Ζηνόβιο και Καρτελιά οι οποίοι έβγαζαν φοβερή ενέργεια στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση. Χαρακτηριστικό είναι ότι η Upstream πέτυχε 10 πόντους στα τέσσερα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου βάζοντας τέλος στις οποίες ελπίδες είχαν οι γηπεδούχοι για κάτι καλύτερο. Έτσι το παιχνίδι τελείωσε με τη δίκαιη επικράτηση της Upstream 36-50.

Για την ΣΥΤΑ καλύτερος ήταν ο Βελισσαρίου με 11π. και για την Upstream καλύτερος ήταν ο Ζηνόβιος και Καλυβάς με 20π.

Διαιτητές Αγώνα: Γιακειμή Ειρ. Παπαχρήστου Δ.

Δηλώσεις παιχτών/προπονητών

Παγόπουλος Μ. (παίχτης ΣΥΤΑ)

‘’Ο αντίπαλος ήταν πιο αθλητικός και πιο δυνατός και με την πάροδο του χρόνου αυτό φάνηκε για αυτό και χάσαμε με 14 πόντους. Στο πρώτο ημίχρονο κτρατηθήκαμε κοντά στο σκορ, στο δεύτερο όμως χάσαμε την επαφή και ηττηθήκαμε. Συγχαρητήρια στην άλλη ομάδα και καλη συνέχεια.’’

Αγγελογιαννόπουλος Α. (παίχτης Upstream)

‘’Δεν ξεκινήσαμε πολύ καλά, η αντίπαλη ομάδα είχε πολύ καλούς παίχτες. Παίξαμε όμως πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κερδίσαμε.’’