59 - 61

18/04/2024 20:30 Commercial Cup 23/24 2 40'

ΕΛΑΝΕΤ176221459
SAB1421121461

Μία πολύ μεγάλη νίκη σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο σπουδαίες ομάδες πέτυχε η ομάδα του ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ALPHA BANK (Super League) απέναντι στην ομάδα της ΕΛΑΝΕΤ  (Commercial League B) με 59-61, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup B, όπου θα συναντήσει το νικητή του ζευγαριού KYVERNITI – HEMPEL.

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό με πολλές όμορφες φάσεις και όμορφα καλάθια. Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά και μετά από 5 λεπτά το σκορ ήταν ισόπαλο 10-10 με τρία τρίποντα και συνολικά 4 στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΕΛΑΝΕΤ να καταφέρνει να ξεφύγει με 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως o SAB κυριάρχησε στο παρκέ. Με τον ΑΡΓΥΡΗ να σκοράρει κατά ριπάς (9 πόντοι) και την άμυνα του SAB να βγάζει πολύ ενέργεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 6-21 που τους έφερε μπροστά στο ημίχρονο με + 12 (23-35).

Όμως η έμπειρη ομάδα της ΕΛΑΝΕΤ μπήκε πολύ πιο διαβασμένη στην επανάληψη, κατάφερε να παίξει πολύ καλύτερη άμυνα και σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά και με τα τρίποντα του Σκιαθίτη έφερε τον αγώνα στην ισοπαλία, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +2 για το SAB (45-47).

Το παιχνίδι ήταν τρομερό ντέρμπυ στο τελευταίο δεκάλεπτο σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα που τελικά κρίθηκε στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο Μπάντρας για την ΕΛΑΝΕΤ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το 59-59, με τον Βασιλάκο να σκοράρει το τελευταίο καλάθι του αγώνα δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του!

Και οι 6 παίκτες της ομάδας του ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ALPHA BANK προσέφεραν στην σπουδαία νίκη της ομάδας του, με τον Βασιλάκο να ξεχωρίζει. Αγγελόπουλος και Μπαντράς οι καλύτεροι για την ΕΛΑΝΕΤ.