42 - 47

23/03/2016 20:30 League B2 15/16 40'

Σ.Υ.Τ.Α.101211942
ΣΙ ΠΙ18961447

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ΣΥΤΑ και της ΣΙ ΠΙ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42 – 47.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3–2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι η ΣΙ ΠΙ μπήκε με περισσότερη συγκέντρωση απέναντι στην ζώνη και κυρίως με Drives και σημαδεύοντας το ζωγραφιστό ξεκίνησε με το σκορ να είναι 10 – 0 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν τις επιλογές τους επιθετικά, γύρισαν τη μπάλα, αλλά και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν στη ρακέτα, δείχνοντας μεγάλη μαχητικότητα και σιγά-σιγά βρίσκοντας ρυθμό από την γραμμή των τριών πόντων πήραν διψήφια διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε man, με τους γηπεδούχους να αρχίζουν σιγά-σιγά να ροκανίζουν το προβάδισμα του αντιπάλου και με εξαιρετικό Spacing και κίνηση μακριά από τη μπάλα, μείωσαν σε μια κατοχή με το σκορ στα μισά της περιόδου να 19 – 20. Στην πορεία η ΣΥΤΑ συνέχισε το run, με την ΣΙ ΠΙ να έχει χάσει την συγκέντρωση της, με αποτέλεσμα να δει τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα, με τις δύο ομάδες όμως να είναι κοντά στο σκορ, και το ημίχρονο τελικά να κλείνει 22 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, με χαμηλά ποσοστά, το πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και το σκορ να είναι 28 – 29 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο με την ΣΙ ΠΙ να παίζει πιο πειστική άμυνα, να πιέζει για αιφνιδιασμούς αλλά τους δύο αντιπάλους να συνεχίζουν να έχουν χαμηλά ποσοστά, να μένουν κοντά στο σκορ και η περίοδος να κλείνει με σκορ 33 – 33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες χωρίς καθαρές επιλογές επιθετικά, με το παιχνίδι να είναι χωρίς σκορ στα πρώτα 4 λεπτά και το σκορ να είναι 34 – 35 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν neck and neck, έχοντας καλύτερες επιλογές και ποσοστά, με το σκορ να είναι 40 – 43, 2 λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία 2 λεπτά οι φιλοξενούμενοι παρόλα αυτά διατήρησαν ένα προβάδισμα 1 – 2 κατοχών παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καλαμπόκης Β. με 11 και Παυλιτζόγλου Ι. με 9 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γιαννόπουλος Κ. με 12 (2) και Μουσταφέρης Β. με 12 πόντους αντίστοιχα.