45 - 50

31/10/2017 19:30 Commercial League 17/18 40'

Σ.Υ.Τ.Α.0512141445
Generali0718091650

Στον πρώτο αγώνα της κατηγορίας Commercial League A η ομάδα της Genarali κατάφερε και πήρε ο ροζ απέναντι στην ομάδα της ΣΥΤΑ.

Και οι 2 ομάδες μπήκαν αρκετά νωθρά στο ματς έχοντας αρκετά άστοχα σουτ και βεβιασμένες ενέργειες, ενώ ένα χαρακτηριστικό στοιχείο του δεκαλέπτου ήταν πως αφού άνοιξε το σκορ η ομάδα της ΣΥΤΑ με τον Σταυράγγελο , οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-2 σχεδόν 4 λεπτά αργότερα. Όσο περνούσε όμως ο χρόνος οι παίχτες της Generali άρχισαν να βρίσκουν κενούς διαδρόμους απέναντι στην άμυνα ζώνης της ΣΥΤΑ και κατάφεραν να προηγηθούν στο 10′ με 5 – 7.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και με ένα γρήγορο σερί (2 – 9) πήραν κεφάλι στο σκορ εκμεταλλευόμενοι κυρίως την πολύ καλή τους άμυνα (man to man). Βέβαια δεν επαναπαύτηκαν και συνεχίζοντας στο ίδιο ρυθμό έχοντας σε αρκετά καλή μέρα τον Σφυρή και τον Φασουλάκη έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 8 πόντων. Οι γηπεδούχοι από τα μισά της περιόδου και μετά προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και χάρις 2 εύστοχα σουτ 3ων πόντων από τον Καλαμπόκη και τον Ταραμά κατάφεραν να τελειώσουν την περίοδο μένοντας πίσω στο σκορ με 17 – 25.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε περίπου όπως και η 2η. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν να προηγούνται περίπου μέχρι το 25′  με 23 – 30 χάρις την πολύ καλή οργάνωση του Σφυρή. Τότε οι παίχτες της ΣΥΤΑ πίεσαν αρκετά στην άμυνα με αποτέλεσμα να μπλοκάρουν τους αντιπάλους τους και με ένα σερί 8 – 4 κατάφεραν και έφεραν το ματς σχεδόν στα ίσα, κλείνοντας το δεκάλεπτο με το σκορ να είναι 31 – 34 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η 4η περίοδος ήταν και η πιο ανταγωνιστική. Αρχικά οι γηπεδούχοι έχοντας το momentum από το προηγούμενο δεκάλεπτο κατάφεραν και περάσαν μπροστά στο σκορ με 35 – 34 (Δεύτερη φορά μετά το 2 – 0). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν έχασαν την συγκέντρωση τους και χάρις τις σωστές επιλογές στην επίθεση τόσο από τον Κιτριλάκη όσο και από τον Σφυρή ανέκτησαν το προβάδισμα. Και ενώ το ματς άρχισε να γέρνει προς τους φιλοξενούμενους, οι παίχτες της ΣΥΤΑ μη θέλοντας να τα παρατήσουν χάρις ένα 2ποντο του Καλαμπόκη και ένα 3ποντο του Ταραμά έκανα το 42 – 43 και ξαναέγινε το ματς derby. Τότε μίλησε όμως η ψυχραιμία των παιχτών της Generali που κατάφεραν με σωστές επιλογές στην επίθεση να πάρουν την νίκη με σκορ 45 – 50.

Για τους νικητές ξεχώρισαν τόσο ο Σφυρής με 14 πόντους όσο και ο Βαγιάς με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για την ομάδα της ΣΥΤΑ πολύ καλός ήταν ο Καλαμπόκης με 13 πόντους.

Διαιτητές : Αγγελίδης , Υφαντής.

Δηλώσεις Παιχτών / Προπονητών :

Βαγιάς Βασίλειος (Παίχτης Generali) : “Πρώτο ματς της χρονιάς με πολλές απουσίες εμείς. Είχαμε 3 βασικούς εκτός. Προσαρμοζόμαστε και προχωράμε. Καλή συνέχεια και στα παιδιά και σε εμάς και στην διοργανώτρια αρχή”.

Χασάπης Ανδρέας (παίχτης ΣΥΤΑ) : ” Συγχαρητήρια στην Generali για την νίκη της. Εμείς είμαστε ακόμα ανέτοιμοι, έλειπαν και παίχτες. Θα προσπαθήσουμε να συγκεντρωθούμε και για τα επόμενα παιχνίδια να παρουσιαστούμε καλύτεροι.”