62 - 37

14/11/2017 19:30 Commercial League 17/18 40'

Σ.Υ.Τ.Α.181672162
GNS41281337

Στον Αγώνα μεταξύ της Σ.Υ.Τ.Α και της GNS, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 37.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες της ΣΥΤΑ μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα και ενέργεια στο παρκέ και έχοντας καλή παραγωγή από assist ξεκίνησαν με run 10 – 0 στα πρώτα 3 λεπτά, την GNS να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και το σκορ ήταν 15 – 1 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες της GNS βελτιώθηκαν αισθητά αμυντικά και στα ριμπάουντ αλλά οι αντίπαλοι τους συνέχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 4.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους φιλοξενούμενους να μην δείχνουν μεγάλη υπομονή απέναντι στην ζώνη και να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές με αποτέλεσμα η ΣΥΤΑ να μετατρέπει συνεχώς άμυνες σε αιφνιδιασμούς και να ανεβάσει την διαφορά στους 19 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά. Κάπου εκεί οι παίκτες της GNS άρχισαν να ζεσταίνονται από την γραμμή των 3 πόντων και με 2 σερί τρίποντα των Μουστάκα Κ. και Πολίτσου Τ. και μείωσαν με το σκορ να είναι 25 – 14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παιχνίδι συνέχισε σε πολύ γρήγορο τέμπο με πολλές επιθέσεις στο transition και σε αιφνιδιασμούς και από τις δύο ομάδες, αλλά αυτός ο ρυθμός ευνόησε τους γηπεδούχους με το σκορ να είναι 41 – 33 στο τέλος του ημιχρόνου.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της GNS να δείχνουν μαχητικότητα και διάθεση έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να βρουν συστηματικές λύσεις απέναντι στην ζώνη των αντιπάλων και τους παίκτες της ΣΥΤΑ να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΚΑΛΑΜΠΟΚΗΣ Β. με 18 (1) και ΕΠΙΚΑΡΙΔΗΣ Α. με 13, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΔΗΓΚΑΣ Γ. με 10 και ΝΤΙΝΑΣ Ε. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλογριάς, Παλογέλης

Καλαμπόκης Βασίλειος (Παίκτης ΣΥΤΑ)

”Καλό ματς σήμερα και 1η νίκη που την είχαμε μεγάλη ανάγκη γιατί και φέτος ο όμιλος είναι πολύ ανταγωνιστικός και τα επόμενα παιχνίδια έχουν πολύ μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Σίγουρα η διαφορά είναι μεγάλη και δεν αντικατοπτρίζει τις πραγματικές δυνατότητες της αντιπάλου. Θεωρώ ότι είμαστε πιο έμπειροι από τη GNS και εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Καλή συνέχεια.”