01/03/2018 20:00 Commercial League 17/18 40'

Σ.Υ.Τ.Α.913111245
Kaizen Gaming 24916534

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ του ΣΥΤΑ και της STOIXIMAN 2, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45 – 34.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ κυρίως επιθέσεις και βρήκαν τα ελεύθερα σουτ αλλά χωρίς καλά ποσοστά με το σκορ να είναι 5 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε σαφώς πιο γρήγορο ρυθμό, οι γηπεδούχοι με 2 σερί assist του Παγόπουλου Ν. πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, οι αντίπαλοι τους γύρισαν και αυτοί σε ζώνη και η περιοδος έκλεισε με σκορ 9 – 4.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν και πάλι τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και το σκορ ήταν 12 – 8 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους παίκτες να πιέζουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ αλλά ο ΣΥΤΑ ευνοήθηκε από αυτό και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 22 – 13.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της STOIXIMAN να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα ήταν εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη επιθετικά μέρα και οι παίκτες του ΣΥΤΑ συνέχισαν να διατηρούν στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά 3 κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Κατά την διάρκεια του αγώνα ο παίκτης της STOIXIMAN  Πατρίκιος Γ. υπέστη τραυματισμό στο γόνατο για το οποίο η Διοργάνωση εύχεται περαστικά και ελπίζει να μην είναι όσο σοβαρός φάνηκε αρχικά.

Διαιτητές: Μαρτινάκος, Ραπτογιάννης