Σ.Υ.Τ.Α.211414857
BCT Group10851432

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Σ.Υ.Τ.Α και της BCT Group η πρώτη κατάφερε και απέσπασε τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57-32.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να προσαρμοστούν καλύτερα στον αργό ρυθμό του αγώνα. Και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν φορτσάτες καταφέρνοντας να πετυχαίνουν τρίποντα που είχαν φέρει το σκορ στο 9-9 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στην πορεία όμως οι παίκτες των φιλοξενούμενων δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους οι οποίοι με ένα σερί 10 πόντων κατάφεραν να προηγούνται 21-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α να πρωταγωνιστούν και να αυξάνουν διαρκώς το προβάδισμά τους αφού στα μισά της περιόδου προηγούνταν με 29-12. Στο υπόλοιπο ωστόσο οι παίκτες της BCT Group βελτιώθηκαν και κατάφεραν να έχουν ένα ισορροπημένο επί μέρους σκορ 6-6 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι επιθετικές λειτουργίες σίγησαν όπου για 3 λεπτά οι ομάδες είχαν κολλήσει στο μηδέν. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν αυτή τη συγκυρία για να πλησιάσουν στο σκορ όμως στο 25o λεπτό του αγώνα οι αντίπαλοί τους προηγούνταν με νταμπλ σκορ (40-20). Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι έκαναν προσπάθειες να βελτιώσουν το παιχνίδι τους και να πλησιάσω ωστόσο οι παίκτες της γηπεδούχου ήταν κυρίαρχοι στον αγώνα και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 49-23.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η τύχη του αγώνα είχε κριθεί και αυτό φαινόταν να έχει επηρεάσει την ψυχολογία των φιλοξενούμενων οι οποίοι παρά τις προσπάθειές τους ήταν πολύ άστοχοι στην εκτέλεση και έτσι το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 54-30. Τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι ομάδες ήταν εντελώς χαλαρές και περίμενα το τελικό σφύριγμα της λήξης που βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με σκορ 57-32