22/05/2019 20:45 Play Off Major Commercial League 18/19 40'

Σ.Υ.Τ.Α.2421162081
Chronotechnica Dinosaurs1515251974

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Major Commercial League έκανε η ομάδα του Σ.Υ.Τ.Α  απέναντι στην  ομάδα της  DINOSAURAS B.C. το βράδυ της Τετάρτης. Η ομάδα του Χασάπη ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, πήρε διαφορά μέχρι και 21 πόντων (45-24) όμως στο τέλος καρδιοχτύπησε με την σκληροτράχηλη ομάδα των DINOSAURS να φτάνει κοντά στο να κάνει μια επική ανατροπή.

Δυνατά ξεκίνησαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες. Με το Μουρμούρη να κάνει εκπληκτικό ξεκίνημα σκοράροντας και τους 9 πρώτους πόντους της ομάδας του χωρίς να χάσει σουτ οι DINOSAURS παρέμεναν κοντά στο σκορ μέχρι το 12-13. Σε εκείνο το σημείο ο Σ.Υ.Τ.Α με πρωταγωνιστές τους Επικαρίδη, Καλαμπόκη και Παγόπουλο έτρεξε ένα σερί 10-0 για το 22-13 με το δεκάλεπτο να λήγει 24-15 με βολές των Επικαρίδη και Μουρμούρη.

Με την ίδια ένταση συνέχισε και στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Σ.Υ.Τ.Α. Ο Παγόπουλος οργάνωνε και εκτελούσε, ο Μπακάλης πυροβολούσε από την περιφέρεια και ο Επικαρίδης κυριαρχούσε στη ρακέτα τη στιγμή που οι DINOSAURS ήταν άστοχοι απέναντι στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους. Έτσι η διαφορά έφτασε στο +21 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με το Σ.Υ.Τ.Α να φαίνεται πως θα έχει ένα ήσυχο 2ο ημίχρονο. Ένα σερί 0-6 έφερε τελικά τη διαφορά στο +15 (45-30) για τους γηπεδούχους.

Το σερί συνεχίστηκε όμως και στο 2ο ημίχρονο και έφτασε το 0-10 με το σκορ να γίνεται 45-34. Οι DINOSAURS βγάζανε ενέργεια στο παιχνίδι τους και είχαν βρει και τον απαραίτητο ρυθμό στην επίθεση. Η τρομερή ευστοχία στις βολές από το Σ.Υ.Τ.Α κράτησε τη διαφορά κοντά σε διψήφια μεγέθη (50-40, 54-42, 60-49) με τους Βλάχο και Μποτόζη να πετυχαίνουν δύο μεγάλα τρίποντα ρίχνοντας τη διαφορά στο -5 (60-55), με τις ½ βολές  του Χασάπη (η 1η άστοχη του Σ.Υ.Τ.Α)  να κάνει το 61-55 του δεκαλέπτου.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε λοιπόν με τις ομάδες να είναι πλέον πολύ κοντά. Ο Σ.Υ.Τ.Α όμως με πρωταγωνιστές τους Παγόπουλο και Μπακάλη  έτρεξαν ένα σερί 8-0 μετατρέποντας το ρευστό 61-55 σε 69-55. Οι DINOSAURS δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια, έβγαλαν φοβερή ενέργεια, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό καταφέρνοντας να μειώσουν μέχρι και στο -6 (79-73) με βολές του Μουρμούρη στα 35,6’’. Ο χρόνος που απέμενε όμως δεν ήταν αρκετός για να ολοκληρωθεί η ανατροπή με το Σ.Υ.Τ.Α να πανηγυρίζει μια σπουδαία και δίκαιη νίκη.

Εκπληκτικοί οι Μπακάλης, Επικαρίδης και Παγόπουλος, με τους Καλαμπόκη και Χασάπη να προσφέρουν για τη νίκη της ομάδας τους. Εντυπωσιακοί οι Μουρμούρης και Βλάχος, πάνω τους στηρίχτηκε η μίνι ανατροπή της ομάδας τους!

Διαιτητές : Τσάτσης, Αντωνόπουλος, Βαγγάλης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Καλαμπόκης Βασίλης (Παίκτης Σ.Υ.Τ.Α) :

” Δύσκολο ματς, αναμενόμενο λόγω της δυναμικότητας και της θέσης που τερμάτισαν οι αντίπαλοι.  Δεν είναι κλισέ αυτό που θα πω, δεν έχει τελειώσει τίποτα, οι διαφορές των 2 ομάδων είναι σε 1-2 σουτ. Καλή συνέχεια. “

Ασημακόπουλος Θοδωρής (Αρχηγός DINOSAURS B.C.) :

“Παίξαμε με μία πάρα πολύ καλή ομάδα ένα πολύ καλό ματς, ανταγωνιστικό. Προσπαθήσαμε να πλησιάσουμε στο σκορ, τα  καταφέραμε πολλές φορές. Θα δούμε στο επόμενο παιχνίδι τι πρέπει να αλλάξει και να ισοφαρίσουμε τις νίκες.  Συγχαρητήρια στα παιδιά και καλή συνέχεια. “