03/05/2022 19:00 Commercial Cup 21/22 40'

Σ.Υ.Τ.Α.131915754
EastMed278191569

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της  Σ.Υ.Τ.Α και της Eastmed οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54-69

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με άμυνα ζώνης και οι φιλοξενούμενοι με ατομική σε έναν αγώνα με αργό τέμπο. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυνατά ήταν η φιλοξενούμενη που έπαιρνε καλές επιθετικές προσπάθειες και το σκορ ήταν  5-14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, με σερί 0-7 η φιλοξενούμενη ομάδα, συνεχίζοντας στα ίδια επίπεδα ανέβασε τη διαφορά χάρη στην αποτελεσματικότητα τους. Το έργο των παικτών της Σ.Υ.Τ.Α ήταν αρκετά δύσκολο αφου είχαν το μισό σκορ των αντιπάλων τους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-27.

Στο 2o δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δείχνουν μπλοκαρισμένοι και παρά την αλλαγή σε πιο γρήγορο τέμπο ήταν ευάλωτοι στις αντίπαλες οργανωμένες επιθέσεις και δέχονταν αιφνιδιασμούς και το σκορ ήταν  20-34 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδουοι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ανέβασαν τη παραγωγικότητα τους κατακόρυφα καις τις 2 πλευρές του παρκέ  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32-35.

Στο 2o ημίχρονο και τα 2 στρατόπεδα επέλεξαν man to man άμυνα δημιουργώντας μια ισορροπία στο σκοράρισμα με τις άμυνες διαρκώς να λειτουργούν σωστά  και το σκορ ήταν 41-45 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι ομάδες συνέχιζαν να δείχνουν ωριμότητα στις προσπάθειες τους αλλά  με σερί 0-9 προς τα τέλη της περιόδου με αυτήν  να κλείνει με σκορ 47-54

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες έδωσαν προτεραιότητα στην άμυνα τους και οι επιθέσεις τους ήταν οργανωμένες αξιοποιώντας όλο το ρολόι και το σκορ ήταν 50-60 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευτήκαν το βάθος στο ρόστερ τους και με επιμέρους σκορ 4-9 κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 54-69.