64 - 40

10/06/2023 15:00 Play Off Super League 22/23 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1716161564
Grant Thornton16681040

Στον αγώνα μεταξύ της  Σ.Υ.Τ.Α. και της Grant Thornton, οι γηπεδούχοι πήρα τη νίκη με σκορ 64-40.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν γηπεδούχος με ένα σερί 5 πόντων αλλά δέχτηκε αντίστοιχη απάντηση 8 το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα των πρώτων 5 λεπτών του αγώνα. Στη συνέχεια οι διαρκείς εναλλαγές στο σκορ έδιναν μεγάλο ενδιαφέρον στον αγώνα με τις ομάδες να δοκιμάζουν μάλιστα και πολλά τρίποντα. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκόρ 17-16.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη βελτιωμένη εικόνα τους και χάρη σε ένα σερί 7 πόντων προηγούνταν 25-20 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο, το γκολ του παρέμεινε αναλλοίωτο κάτι το οποίο επέτρεψε στους παίκτες της η να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Την ίδια στιγμή οι αντίπαλοί τους έμειναν για 2 λεπτά χωρίς σκορ και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 33-22

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Grant Thornton εμφανίστηκαν χωρίς συγκέντρωση και με πολύ κακές εκτελέσεις. Αυτό τους ανάγκασε να μείνουν στο μηδέν επιθετικά και να βρίσκονται πίσω με 39-22 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία κατάφεραν να βελτιωθούν επιθετικά όχι όμως και αμυντικά. Οι φίλαθλοι παρατηρούσαν αρκετούς πόντους να σημειώνονται και το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 49-33.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αν και οι παίκτες των φιλοξενούμενων προσπαθούσαν να κατεβάσουν τη διαφορά αυτές τους οι απόπειρες έπεφταν στο κενό αφού οι αντίπαλοί τους ήταν αποφασισμένοι να μην τους αφήσουν περιθώρια αμφισβήτησης της κυριαρχίας τους. Χαρακτηριστικά το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 57-34. Στα εναπομένοντα λεπτά με τίποτα δεν μπορεί να διεκδικηθεί από κάθε μία από τις 2 πλευρές ο επίλογος γράφτηκε με ένα επιμέρους σκορ 7-6.