81 - 50

15/01/2023 18:30 Group D 22/23 2 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1919301381
M/Maritime126112150

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Σ.Υ.Τ.Α. και της M/Maritime, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνει το τελικό 81-50.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man, για να μπορέσουν να προσαρμοστούν καλύτερα στον αργό ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο ζεστά και πιο οργανωμένα ήταν γηπεδούχος η οποία έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία και σφιχτή άμυνα προηγούνταν με 9-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α, έπεσαν με την ίδια διάθεση και κυριαρχούσαν στον αγώνα. Το μόνο που κατάφεραν οι αντίπαλοί τους ήταν με 2 μαζεμένα τρίποντα στο τέλος της περιόδου να μειώσουν στο 19-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκινώντας από τη σκληρή τους άμυνα κατάφερναν να πετυχαίνουν κλεψίματα και να βγαίνουν στην αιφνιδιασμούς χάρη στους οποίους ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα προηγούμενοι με 28-16 στα μισά της περιόδου. Όπως και στην προηγούμενη περίοδο οι παίκτες της M/Maritime ξεκίνησαν να έχουν σφυγμό και να βρίσκουν σκορ προς το τέλος της περιόδου ωστόσο η διαφορά σε βάρος τους ήταν μεγάλη (38-18).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της φιλοξενούμενης ήταν πιο συγκεντρωμένοι. Στην επίθεσή τους αλλά στην άμυνα αδυνατούσαν να αντιμετωπίσουν τον ορμητικό ρυθμό των αντιπάλων τους. Χαρακτηριστικά στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 57-26. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι μη μπορώντας να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα, δοκίμαζαν μακρινά σουτ και τρίποντα για να καταφέρουν να βρουν σκορ χωρίς όμως αυτή τους η επιλογή να τους δικαιώσει. Το τέλος του  δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με σχεδόν 40 πόντους (68-29).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες των φιλοξενούμενων βρήκαν τους χώρους για να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα εκμεταλλευόμενοι και τη χαλαρότητα που είχαν αθετήσει οι αντίπαλοί τους. Ήταν μια περίοδος στην οποία κατάφεραν να πετύχουν σχεδόν όσους πόντους είχαν πετύχει στην προηγούμενη, καταφέρνοντας να ξεδιπλώσουν τις επιθετικές τους αρετές σε έναν αγώνα όπου η άμυνα τους πήρε χαμηλό βαθμό. Συγκεκριμένα σε αυτό το δεκάλεπτο είχαν επιμέρους σκορ 13-21 το οποίο είναι μια θετική παρακαταθήκη για τα επόμενα παιχνίδια τους.