61 - 47

12/12/2022 20:30 Group D 22/23 7 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1013191961
Real Consulting SA141071647

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Σ.Υ.Τ.Α και της Real Consulting, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να αποκτήσουν ένα προβάδισμα από νωρίς. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενη αλλά οι αντίπαλοι τους, τους απάντησαν ανάλογα και βρέθηκαν μπροστά με σκορ 6-5 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και οι επιθέσεις οι οποίες ήταν οργανωμένες βοήθησαν την πλευρά των φιλοξενούμενων να βρεθεί μπροστά με σκορ 10-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη συνέχεια οι παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α με ένα σερί 4 πόντων ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε τάιμ άουτ για να κόψουν τον ρυθμό τους κάτι που τους βοήθησε να ανακτήσουν το προβάδισμα και να βρίσκονται μπροστά με σκορ 17-18 στα μέσα της περιόδου. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6 πόντων εκμεταλλεύτηκαν την αντίπαλη αστοχία και προηγήθηκαν 23-24 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο δείχνοντας πόσο οριακός είναι ο αγώνας μεταξύ τους με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν ανατρέψουν το σκορ ωστόσο και να προηγούνται με 29-26 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη στην πορεία οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμά τους και να φτάσουν σε διψήφια επίπεδα με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 42-31.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι με όχημα τα σουτ 3 πόντων κλείδωσαν τον αγώνα υπέρ τους, αφού με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα ήταν μπροστά στο +14 (53-39). Στα τελευταία λεπτά οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων να μπουν ξανά στο παιχνίδι,  βρήκαν τοίχο και περιορίστηκαν στο κίτρινο φύλλο αγώνα με σκορ 61-47.