06/05/2019 21:10 Play Off Major Commercial League 18/19 40'

Team1234OTT
Σ.Υ.Τ.Α.161116141166
ThinkDigital10171711863

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ του Σ.Υ.Τ.Α. και της THINKDIGITAL GROUP (TDG), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 63.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν γρήγορο ρυθμό και επιθέσεις, με τα ποσοστά όμως σχετικά χαμηλά και το σκορ 7 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κοντρολλάρουν το τέμπο, σε αντίθεση με τους αντιάπλους τους οι οποίοι έκαναν run 7 – 2, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 10.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν δυνατό, οργανωμένο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα παρέμειναν κοντά στο 2ο Δεκάλεπτο και διατήρησαν τα ποσοστά τους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25 – 27, ενώ στο 3ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες σε άμυνα man, πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα με το σκορ να διαμορφώνεται σε 41 – 44 στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι και πάλι ποιοτικό μπάσκετ, με τους παίκτες και των δύο ομάδων να πιέζουν συνεχώς για αιφνιδιασμούς, καμμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει, το παιχνίδι για γερά νεύρα, με το σκορ να διαορφώνεται σε 46 – 52 με 5′, 53 – 54 με 3′ και 55 – 55 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και οι δύο πλευρές είχαν ευκαιρίες να πάρουν την νίκη αλλά οι άμυνες κυριολεκτικά επικράτησαν με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει το ίδιο και το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι παίκτες και από τις δύο πλευρές παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, οι άμυνες είχαν και πάλι τον πρώτο λόγο, οι δύο αντίπαλοι σκόραραν σχεδόν αποκλειστικά από βολές αλλά στις λεπτομέρειες οι παίκτες της ΣΥΤΑ κατάφεραν να διατηρήσουν στα τελευταία 2 λεπτά βραχεία κεφαλή 1 – 3 πόντων με αποτέλεσμα να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σελληνάς, Παπαγεωργίου