14/04/2024 18:30 Commercial Cup 23/24 40'

Techpassion51481542
Φυσικό Αέριο1515141358

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μία σχετικά εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ (Commercial League D) απέναντι στην ομάδα της ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ ΙΚΕ (Commercial League B) με 42-58, αποδεικνύοντας πως η διαφορά μεταξύ των κατηγοριών είναι πολύ μικρή. Έτσι πανηγύρισε την πρόκριση στη φάση των 16 του Commercial Cup C, όπου θα συναντήσει την ομάδα της BURAEU VERITAS.

Νευρικά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα, με αργό τέμπο και αρκετή αστοχία για το 5-6 των πρώτων πέντε λεπτών. Η ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΎ ΑΕΡΙΟΥ με τον Μπαλτίμα να σκοράρει έτρεξε ένα σερί 0-10 και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 5-16.

Η ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ ΙΚΕ «διάβασε» καλύτερα την άμυνα ζώνης της αντιπάλου του στο δεύτερο δεκάλεπτο καταφέρνοντας έτσι να βρει συνεργασίες και να ανεβάσει την επιθετική της απόδοση, όμως το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ συνέχισε την καλή του παρουσία στην επίθεση για το 19-31 του ημιχρόνου.

Η ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ συνέχισε να κυριαρχεί της αντιπάλου του και στην επανάληψη, κυρίως μέσα από την σπουδαία της άμυνας ζώνης. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει με την ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ να μην έχει τις απαραίτητες λύσεις για το +18 (27-45) στη λήξη του δεκαλέπτου με το τελευταίο δεκάλεπτο να έχει στην ουσία τυπικό χαρακτήρα.

Μπαλτίμας και Κότσιας δυάδα φωτιά για το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ, μαζί πέτυχαν τους 44 από τους 58 πόντους της ομάδας τους. Καραγιάννης και Καλλιτσάντσης οι καλύτεροι για την ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ.

Αλεβιζόπουλος Παναγιώτης (Αρχηγός ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ)

Κότσιας Δημήτριος (Παίκτης ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ)