38 - 30

31/03/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 1 40'

Techpassion14841238
Plantelt787830

Στον αγώνα του κυπέλλου μεταξύ της Τεκπασιόν και της Plantelt, οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση με σκορ 38-30.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Επιθετικά ο ρυθμός ήταν γρήγορος με τις ομάδες όμως να μην καταφέρουν να προσαρμοστούν σωστά σε εκείνον και έτσι το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν μόλις 2-0. Στη συνέχεια το σκηνικό άλλαξε άρδην με τις ομάδες να έχουν ένα καλό γύρισμα της μπάλας και να βρίσκουν τους χώρους που τους επέτρεψαν να σκοράρουν. Η ομάδα με την καλύτερη λειτουργία ήταν γηπεδούχος Η οποία έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με σκορ 14-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε σταθερός με τις ομάδες να επαναλαμβάνουν την απόδοση του πρώτου μισού του προηγούμενου δεκάλεπτο που τους οδήγησε σε χαμηλή παραγωγικότητα. Έτσι στα μισά της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 3-2. Στο υπόλοιπο όμω,ς πάλι βασιζόμενες στο καλό passing game, βελτίωσαν την απόδοσή τους αμφότερες οι ομάδες και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 22-15.

στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της blundell εμφανίστηκαν αναδιοργανωμένη και κατάφεραν να πλησιάσουν τους αντιπάλους τους στο σκορ όντας στο 24-22 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια όμως οι άμυνες κυριάρχησαν, όπου με επιτυχία έκλειναν τους χώρους προς το καλάθι τους και μετέτρεπαν τον αγώνα σε ρεσιτάλ άστοχων προσπαθειών. Μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η μόνη ομάδα που είχε σημειώσει σκορ ήταν η γηπεδούχος, μόλις ένα καλάθι.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με το κάθε στρατόπεδο να μπαίνει αποφασισμένο για την επίτευξη της πρόκρισης, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο..Οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, κρρατώντας την αγωνία σε υψηλά επίπεδα. Στη συνέχεια όμως δέχτηκα ένα σερί 4 πόντων που έφερε το σκορ στα 32 26 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά αν και οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 4 (34-30), δεν κατάφεραν να βρουν έξτρα σκορ και έτσι περιορίστηκαν σε μια καλή εμφάνιση.