ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

09/04/2016 15:30 League A 15/16 40'

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Τοξότη Πεύκης και του ΔΣΑ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 42.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια στα πρώτα λεπτά και με διάθεση να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς, με το παιχνίδι να έχει καλό ρυθμό, τις δύο ομάδες να παίζουν καλές άμυνες, να βρίσκονται κοντά και περίοδος να κλείνει με σκορ 11 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό τέμπο, με τους δύο αντιπάλους να πιέζουν και πάλι για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία, να παίζουν δυνατές αλλά καθαρές άμυνες και να συνεχίζουν να πηγαίνουν neck and neck στο μεγαλύτερο μέρος περιόδου. Παρόλα αυτά ο Τοξότης είχε πολύ χαμηλά ποσοστά από τη γραμμή των 3 πόντων, ενώ ο ΔΣΑ με πολύ καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας καθώς και τελικές επιλογές κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 19 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με full press με παγίδες και έβγαλε άμυνες, ενώ επιθετικά έδειξε μεγαλύτερη υπομονή με αποτέλεσμα να ξαναπάρει το προβάδισμα, ενώ ο ΔΣΑ άρχισε να χάνει το ρυθμό του επιθετικά στα πρώτα λεπτά αλλά συνεχίζεις να παίζει καλή άμυνα. Στην πορεία ο ΔΣΑ προσαρμόστηκε στο press με αποτέλεσμα να βελτιώσει τα ποσοστά του και να κάνει ένα run ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα και μια διαφορά 2 κατοχών. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τον ΔΣΑ να έχει πιο καθαρό μυαλό και καλύτερες τελικές επιλογές ανεβάζοντας το προβάδισμα σε 3 κατοχές, αλλά ο Τοξότης με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς στα τελευταία 2 λεπτά (κάνοντας ένα run 8–0) έκλεισε την περίοδο με σκορ 32 – 31.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις δύο ομάδες να έχουν καλές επιλογές αλλά χαμηλά ποσοστά, όμως τελικά ο αθλητισμός των παικτών του Τοξότη να κάνει τη διαφορά, οι παίκτες του ΔΣΑ να αρχίζουν να δείχνουν σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να παίρνουν και να διατηρούν ένα προβάδισμα 2 κατοχών παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γαζεπίδης Φ. με 14 και Παππάς Β. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους Χριστιανόπουλος Α. με 6 (2) και Κόλλιας Κ. με 6 πόντους αντίστοιχα.