ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ – ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

13/06/2018 20:30 Play Off Major Elite League 17/18 40'

Στον Αγώνα μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά τα ΕΛΠΕ με ελαφρώς καλύτερα πατήματα ξεκίνησαν με σκορ 0 – 4 στα πρώτα 3 λεπτά, ο ΤΟΞΟΤΗ όμως αντέδρασε άμεσα, οι αντίπαλοι του βρήκαν διαδοχικές λύσεις με drives και το σκορ ήταν 5 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άσκησαν πιο πιεστική άμυνα πάνω στην μπάλα και τις πρώτες πάσες, ενώ παράλληλα πίεσαν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν, οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν και να έχουν τον πρώτο λόγο και η περίοδος έκλεισε με σκορ 11 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο από την αρχή, οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν καλό και ορθολογικό μπάσκετ ψάχνοντας τους ελεύθερους παίκτες αλλά τα ποσοστά ήταν χαμηλά και το σκορ 18 – 17 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία με τρίποντο του Φακίρη Μ. ο Τοξότης πήρε διαφορά 2 κατοχών, τα ΕΛΠΕ άρχισαν να μην έχουν καλές τελικές επιλογές αλλά έχοντας καλές επιστροφές έμειναν κοντά, όμως ο Κερατσάς Κ. κουβάλησε επιθετικά την ομάδα του και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28 – 21.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα ο Τοξότης άσκησε full press με παγίδες και με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς πήρε διψήφια διαφορά στα πρώτα 2 λεπτά, τα ΕΛΠΕ γύρισαν σε ζώνη αλλά δεν βρήκαν λύση στο πρόβλημα του Κερατσά Κ. ο οποίος είτε με ριμπάουντ, είτε με assist ή σκοράρισμα συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 38 – 27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά το τέμπο έπεσε αισθητά, οι δύο ομάδες και πάλι σε σετ επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι ευνοήθηκαν από αυτό μειώνοντας σε 3 κατοχές και με τρίποντο του Μαρκάκη Β. η περίοδος έκλεισε με σκορ 42 – 36.

Στο 4ο Δεκάλεπτο το τέμπο παρέμεινε το ίδιο, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έπαιξαν καλά και πειθαρχημένα, αλλά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να σπάνε το press ροκανίζοντας την διαφορά σε 4 πόντους, ο Τοξότης άρχισε να βασίζεται σε isos όμως το σκορ ήταν 48 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι επέβαλαν και πάλι γρήγορο ρυθμό, οι αντίπαλοι τους ακολούθησαν το γρήγορο παιχνίδι και με καλάθι του Καρβέλη Ν. και με assist του Κουτουζή Π. και καλάθι του Γκότση Π. το σκορ έγινε 48 – 46 με 2΄ για λήξη και αμέσως μετά με καλάθι του Μαρκάκη Β. έγινε 48 – 48 με 1:30¨ και με βολή του Πιτσινού Α. διαμορφώθηκε σε 49 – 48 με 1΄ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι παίκτες και των δύο ομάδων έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αλλά τα ΕΛΠΕ συνέχισαν το run και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με ένα μεγάλο τριποντο του Καρβέλη Ν., με το σκορ να είναι 51 – 53 με 24¨ και κατοχή για Τοξότη στην οποία ο Φακίρης Μ. απάντησε με δικό του τεράστιο τρίποντο, τα ΕΛΠΕ είχαν την τελευταία κατοχή με 14¨ αλλά δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν με αποτέλεσμα το Τοξότης να πάρει την Πρόκριση στον Μεγάλο Τελικό.

Διαιτητές: Μπούκας, Χρηστίδης Η., Χρηστίδης Π.

Αρβανίτης Ιωάννης (Coach ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ)

¨Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Τρίτος συνεχόμενος τελικός για την ομάδα μου στο υψηλότερο επίπεδο του πιο ανταγωνιστικού εργασιακού πρωταθλήματος. Δεν μπορώ παρά να μην είμαι περήφανος για τους παίκτες μου γιατί είμαστε όλοι μία παρέα και πάνω σ’ αυτό έχει χτιστεί το οικοδόμημα που λέγετε Τοξότης. Είμαστε “ομάδα” με όλη την έννοια της λέξης. Δίνω συγχαρητήρια και στην ομάδα των ΕΛΠΕ για το ήθος και την ανταγωνιστικότητα των παικτών της που μας δυσκόλεψε όσο δεν πάει. Μία ομάδα που ήταν άρτια δομημένη και ήξερε πως να διαχειριστεί και να διαβάσει τα παιχνίδια. Έχει άλλωστε τον πιο καταξιωμένο και έμπειρο προπονητή στο Commercial league (κ. Καλαφατάκη) και που προσωπικά νιώθω υπερήφανος γιατί υπήρξε δάσκαλός μου και του οφείλω πολλά, όπως και παίκτες έμπειρους που αγαπούν αυτό που κάνουν και είναι κοντά στην ομάδα τους. Όσο αφορά το ματς. Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, η ομάδα μου είχε ενέργεια αλλά ήμασταν νευρικοί και άστοχοι. Καταφέραμε να πάρουμε διαφορά έως και 15 πόντους η οποία όμως εξανεμίστηκε και μάλιστα οι αντίπαλοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 2 πόντους με καθοριστικό τρίποντο. Ευτυχώς για εμάς ο Μάρκος Φακίρης με ένα τρελό τρίποντο μας έβαλε μπροστά στο σκορ και μετά με μια καλή άμυνα καταφέραμε να πάρουμε την νίκη. Ήταν ένα ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ και είμαστε τυχεροί που ήμασταν εμείς αυτοί που το βάλαμε. Την νίκη και την πρόκριση την αφιερώνουμε στον άτυχο Βίκτωρα που αναρρώνει από τον δύσκολο τραυματισμό του και ελπίζουμε να τον έχουμε από του χρόνου υγιεί κοντά μας.¨