58 - 66

12/12/2015 15:30 League A 15/16 40'

Τοξότης1611181358
Deree2119141266

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Τοξότη Πεύκης και του Deree, τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58–66.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, με καλές και πειστικές άμυνες και από τις δύο πλευρές. Στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι έχοντας καλό ρυθμό, κίνηση και spacing στις σετ επιθέσεις τους και εφαρμόζοντας press στο τρίτο λεπτό ξεκίνησαν τον αγώνα με ένα run 9-0 και και πήραν μια διαφορά 12 πόντων στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι γηπεδούχοι που στα πρώτα λεπτά δυσκολεύτηκαν να βρουν ελεύθερα looks, αντέδρασαν, έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, βελτίωσαν τις επιλογές τους μπροστά και κατάφεραν εφαρμόζοντας και αυτοί με τη σειρά τους press με παγίδες στα τελευταία τρία λεπτά να μειώσουν και να κλείσουν την περίοδο με σκορ 16–21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες του Deree μπήκαν με περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10 πόντους στα πρώτα δύο λεπτά, με τον Τοξότη να αντιδράει και να ασκεί ξανά full press. Από κει και πέρα το πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες στις οποίες και οι δύο ομάδες έβγαλαν πολύ ενέργεια με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν καθαρές επιλογές επιθετικά και από τις δύο πλευρές και τα ποσοστά ευστοχίας να είναι χαμηλά. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο τέμπο με βιαστικές όμως προσπάθειες και λάθη λόγω του press και από τις δύο πλευρές και του physical χαρακτήρα που είχε πάρει ο αγώνας. Παρόλα αυτά ο αθλητισμός των φιλοξενούμενων άρχισε να κάνει την διαφορά στα τελευταία λεπτά και με ένα επιθετικό ξέσπασμα η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους +10 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27 – 40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Deree μπήκε και πάλι με μεγαλύτερη συγκέντρωση από την αρχή, ενώ ο Τοξότης συνέχισε να έχει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην πειστική άμυνα με παγίδες του αντιπάλου. Οι φιλοξενούμενοι με πολλές αντοχές ακόμα στο παιχνίδι έβγαλαν άμυνες, τις μετέτρεψαν σε αιφνιδιασμούς και ανέβασαν την διάφορα στους 20 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι παίκτες του Τοξότη άρχισαν να δείχνουν σημάδια κόπωσης από τον υψηλό ρυθμό του αγώνα, παρόλα αυτά έδειξαν μαχητικότητα, βελτίωσαν τις επιλογές τους επιθετικά και κατάφεραν να μειώσουν κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 42 – 54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Τοξότης μπήκε πιο δυνατά, με καλό ρυθμό και σωστές επιλογές μπροστά και με πολύ καλή άμυνα, κατάφερε και μείωσε στα πρώτα τέσσερα λεπτά σε εφτά πόντους. Το Deree παρότι στα πρώτα πέντε λεπτά δεν είχε καθαρό μυαλό αμυντικά, είδε τα ποσοστά του να πέφτουν στις σετ επιθέσεις παρότι οι επιλογές δεν ήταν κακές. Παρόλα αυτά στο τελεύταιο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν πάλι ταχύτητα αμυντικά με πίεση στο μισό με παγίδες, έβγαλαν και πάλι άμυνες, τις μετέτρεψαν και πάλι σε αιφνιδιασμούς και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να μειώσουν περαιτέρω, παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παππάς Β. με 20 και Ασημάκης Μ. με 17 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ελεζόγλου Δ. με 20 (3) και της Ντούρισιτς Φ. με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.