65 - 59

06/02/2016 17:00 League A 15/16 40'

Τοξότης1913112265
DHL1219161259

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Τοξότη Πεύκης και της DHL, γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με full press, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι ο Τοξότης με περισσότερη ενέργεια και διάθεση με το καλημέρα, άσκησε full press, βρήκε ευκαιρίες και έτρεξε σε αιφνιδιασμούς και ξεκίνησε με το σκορ 9– 2 στα πρώτα 3 λεπτά, με την DHL να οδηγείται σε βιαστικές επιλογές και να μην έχει καθαρό μυαλό. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι πήραν time out και ξαναμπήκαν πιο συγκεντρωμένοι με πιο καθαρό μυαλό μπροστά μειώνοντας σε μία κατοχή με το σκορ 9– 6 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό την DHL συνέχισε να δείχνει μαχητικότητα , ενώ οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν μετά από κάθε καλάθι και έτρεχαν σε αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα με τις άμυνες να έχουν γίνει physical και με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο τέμπο και από τις δύο πλευρές με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών, το full press από τον Τοξότη να παραμένει, αλλά με την DHL να μειώνει σε μία κατοχή στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με πάθος και μαχητικότητα και από τις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους όμως να παίρνουν το προβάδισμα δυόμιση λεπτά πριν το τέλος, με εκτελεστική και οργανωτική αιχμή τον Παπαδάκη Θ. και τον Τοξότη να έχει χαρακτηρίζεται από βιαστικές επιθέσεις, χαμηλά ποσοστά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι από την αρχή το παιχνίδι πήρε πολύ γρήγορο ρυθμό, με αιφνιδιασμούς, γρήγορες επιθέσεις, physical άμυνες, αλλά και λάθη και χαμηλά ποσοστά και από τις δύο ομάδες. Παρόλα αυτά η DHL άρχισε σιγά-σιγά να προσπαθεί να μειώσει το τέμπο, και να πάει σε οργανωμένες επιθέσεις ποστάροντας και σημαδεύοντας στο ζωγραφιστό τον Τσούνη Μ., με αποτέλεσμα να ανεβάσει τα ποσοστά της και να περάσει μπροστά με το σκορ να είναι 32 – 37 στα πρώτα 4 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η φιλοξενούμενοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι σε σετ επιθέσεις, έχοντας καλά ποσοστά και να στερούν έτσι από τον Τοξότη ευκαιρίες αιφνιδιασμών. Οι παίκτες του Τοξότη από την άλλη πλευρά είχαν κακές επιλογές στις οργανωμένες επιθέσεις τους, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 9 πόντους και η περίοδος να κλείσει με σκορ 43 – 47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι με physical άμυνες, με χαμηλά ποσοστά και από τις δύο πλευρές, τον Τοξότη να ασκεί και πάλι full press, να πιέζει το τέμπο του παιχνιδιού, την DHL να σπάει το press και να προσπαθεί να παγώσει τον ρυθμό, με αποτέλεσμα η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων να είναι στους 7 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά. Στο υπόλοιπο ο Τοξότης συνέχισε να μην μπορεί να βρει λύσεις σε σετ επιθέσεις, αλλά οι παίκτες της DHL έχασαν το καθαρό τους μυαλό, οδηγήθηκαν σε λάθη και βιαστικές επιλογές από το press των αντιπάλων και έδωσαν στον Τοξότη την ευκαιρία να τρέξει σε αιφνιδιασμούς και να κάνει ένα run 10-0, να περάσει μπροστά με το σκορ 58 – 56, 4 λεπτά πριν το τέλος και 58 – 59, 2 λεπτά πριν το τέλος και με τους φιλοξενούμενους να χάνουν με πέντε φάουλ τον Παπαδάκη Θ. Στα τελευταία 2 λεπτά οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck to neck, με πολύ καλές άμυνες και το σκορ να είναι 61 – 59 με 33” και τελικά με την ομάδα του Τοξότη με περισσότερες δυνάμεις να διατηρεί το προβάδισμα και να παίρνει τελικά μια δύσκολη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ασημάκης Μ. με 18 (3) και Παππάς Β. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδάκης Θ. με 25 και Μπουτσικάκης Π. με 14 (3) πόντους αντίστοιχα.