77 - 57

22/12/2016 22:00 League A 16/17 40'

Τοξότης2221151977
Mari Recycling815151957

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ και της MARI RECYCLING, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 77 – 57.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή με περισσότερη ενέργεια και ζεστοί από τη γραμμή των 3 πόντων, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα 3 κατοχών, με τους φιλοξενούμενους να έχουν υπομονή και να γυρίζουν την μπάλα, βρίσκοντας καθαρές τελικές επιλογές και με το σκορ να είναι 15 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σιγά-σιγά να δείχνουν σημάδια ζωής, να βελτιώνουν την άμυνα τους καθώς και τις αποστάσεις τους επιθετικά με την περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 22 – 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα η Mari με δύο σερί τρίποντα του Παπαδημητρίου Δ. μείωσε, αλλά και ο Τοξότης αντέδρασε άμεσα έχοντας εξαιρετικά ποσοστά και πολλές assist, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε πολύ καλό τέμπο, τις δύο ομάδες να έχουν πολύ καλά ποσοστά και το σκορ να είναι 34 – 21 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία ο Τοξότης άσκησε full press, με τις άμυνες να γίνονται πιο physical, αλλά οι γηπεδούχοι με 2 σερί κλεψίματα και αιφνιδιασμούς ανέβασαν το προβάδισμα στους 20 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 43 – 23.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν ενέργεια και μαχητικότητα έως το τέλος του αγώνα, να παίζουν καλό μπάσκετ, αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να συνεχίζουν να έχουν εξαιρετικά ποσοστά και πολυπρόσωπη επίθεση διατηρώντας μια διαφορά 15+ πόντων και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Φακίρης Μ. με 17 (4) και Παππάς Β. με 18, ενώ από τους φιλοξενούμενος οι Παπαδημητρίου Δ. με 18 (3) και Παπανόγλου Δ. με 14 (3) πόντους αντίστοιχα.