61 - 71

03/12/2016 15:30 League A 16/17 40'

Τοξότης1418141561
Sarnitec A.E.2117112271

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και της SARNITEC (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες), οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν μία πολύ δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 71.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκινήσαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι ο Τοξότης από την αρχή μπήκε με καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας πολλές δεύτερες ευκαιρίες από επιθετικά ριμπάουντ αλλά και η Sarnitec με καλές άμυνες και δείχνοντας μαχητικότητα και στις 2 πλευρές του γηπέδου (και 2 σερί τρίποντα του Μικράκη Κ.) κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια του Καραγιάννη Σ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 5 λεπτά με το σκορ να είναι 6–12. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν δυνατές άμυνες, να πιέζουν την μπάλα αλλά οι αντίπαλοί τους συνέχισαν διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα με καλό οργανωτικό παιχνίδι του Τυροκόμου Δ. και βγάζοντας διαδοχικούς αιφνιδιασμούς ανέβασαν το προβάδισμα σε 3 κατοχές, με το παιχνίδι να έχει πολύ καλό τέμπο και την περίοδο να κλείνει με σκορ 14 – 21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες του Τοξότη με πιεστική άμυνα αλλά και πάλι οι παίκτες της Sarnitec έδειξαν καθαρό μυαλό, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά) με τους Καραγιάννη Σ. και Παριανόπουλο Θ., τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις κυρίως με αιφνιδιασμούς, η Sarnitec να συνεχίζει να έχει εξαιρετικό ρυθμό και επιλογές επιθετικά και το σκορ να είναι 19 – 27 στα μισά της περιόδου. Στο δύτερο μισό της περιόδου ο Τοξότης άσκησε press  αλλά και πάλι οι αντίπαλοί του με αξαιρετικό spacing και passing game το έσπασαν και με αιχμή τον Καραγιάννη Σ. βρήκαν συστηματικές λύσεις. Παρόλα αυτά η ομάδα Τοξότη άρχισε να βελτιώνεται επιθετικά, βρίσκοντας ρυθμό στις σετ επιθέσεις της και με 2 σερί τρίποντα μείωσε σε 6 πόντους στα τελευταία 2 λεπτά με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 32 – 38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε πολύ γρήγορο ρυθμό, με απόπειρες αιφνιδιασμών αλλά βιαστικές τελικές επιλογές και από τους δύο στα πρώτα λεπτά, με τον ρυθμό αυτό όμως να ευνοεί την ομάδα Τοξότη η οποία με τρίποντο του Αγγελίδη Κ. μείωσε σε έναν πόντο με το σκορ να είναι 41 – 45 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε φρενήρη ρυθμό, με τις δύο ομάδες σε πολύ γρήγορες επιθέσεις αλλά συνεχίζοντας να μην έχουν τις καλύτερες επιλογές και με αρκετά αβίαστα λάθη, βασιζόμενες κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, με τα ποσοστά να πέφτουν αλλά ο γρήγορος ρυθμός και πάλι να ευνοεί τους γηπεδούχους οι οποίοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στα τελευταία λεπτά, αλλά τελικά η Sarnitec με εύστοχο τρίποντο του Τυροκόμου Γ. έκλεισε την περίοδο με σκορ 46 – 49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι επέλεξαν πιο αργό ρυθμό και κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, ψάχνοντας σωστές τελικές επιλογές, με τις άμυνες να δυναμώνουν τα ποσοστά όμως να βελτιώνονται αισθητά, τον Φακίρη Μ. του Τοξότη να ξυπνάει επιθετικά και με 3 εύστοχα διαδοχικά τρίποντα να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με το σκορ να είναι 55 – 54 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, η Sarnitec συνέχισε να έχει καλές αποστάσεις και να βασίζεται κυρίως σε isos του Καραγιάννη Σ., ο οποίος με εύστοχο τρίποντο και φάουλ ξαναέδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία κατάφερε να κάνει ένα run 8 – 0, με τον Τοξότη να μην έχει σκοράρει για 3 λεπτά (ψάχνοντας υπερβολικά τα σουτ 3 πόντων) και το σκορ να είναι 55 – 61 με 2 λεπτά για λήξη και τον Παριανόπουλο Θ. της Sarnitec να κάθεται στον πάγκο με 5ο φάουλ. Στα τελευταία 2 λεπτά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα, να κυριαρχούν στα ριμπάουντ και να παίρνουν προβάδισμα 8 πόντων, με τους γηπεδούχους να ασκούν και πάλι press αλλά να μην καταφέρνουν να βγάλουν τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους, με αποτέλεσμα η ομάδα της Sarnitec να διατηρήσει προβάδισμα 2+ κατοχών και να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ασημάκης Ν. με 19 (2) και Παππάς Β. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καραγιάννης Σ. με 36 (1) και Μικράκης Κ. με 11 (3) πόντους αντίστοιχα.