72 - 63

08/12/2018 15:40 Elite League 18/19 6 40'

Τοξότης1512281772
Elpen1411162263

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και της ELPEN, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72 – 63.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια όμως είχαν αρκετά λάθη, χαμηλά ποσοστά και πολλά τρίποντα αλλά έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 8 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το τέμπο παρέμεινε ίδιο, οι δύο ομάδες είχαν πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 15 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ο ρυθμός από την αρχή ανέβηκε, οι δύο αντίπαλοι σε ασταμάτητες απόπειρες αιφνιδιασμών αλλά οι άμυνες παρέμειναν καλές και το σκορ ήταν 21 – 18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, με καμμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει, το τέμπο παρέμεινε γρήγορο και παίχτηκε ομαδικό μπάσκετ με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 27 – 25.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα και συγκέντρωση, άρχισαν να ευνοούνται από το γρήγορο παιχνίδι, ανέβασαν την διαφορά σε 2 κατοχές στα πρώτα 5 λεπτά και στην συνέχεια βγάζοντας διαδοχικές άμυνες και μετατρέποντας τες σε καλάθια σε αιφνιδιασμούς ολοκλήρωσαν run 11 – 1 και πήραν διψήφιο προβάδισμα, με τους αντιπάλους τους να χαρακτηρίζονται από βιαστικές τελικές επιλογές και η περίοδος έκλεισε με σκορ 55 – 41.

Στο 4ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες της ELPEN δεν άφησαν το παιχνίδι, ξεκίνησαν με ένα εντυπωσιακό run 0 – 10 στα πρώτα 3 λετπά και στην συνέχεια με 2 σερί τρίποντα του Ζορμπά Θ. ισοφάρισαν, ο ΤΟΞΟΤΗΣ αντιμετώπισε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και το σκορ ήταν 57 – 57 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έπαιξαν ορθολογικό μπάσκετ και έβγαλαν μεγάλη ενέργρεια αλλά ο ΤΟΞΟΤΗΣ αντέδρασε και σημαδεύοντας στο ζωγραφιστό τον Παππά Β. βρήκε διαδοχικές λύσεις και ξαναέχτισε διαφορά 2 – 3 κατοχών, την οποία και διατήρησε έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ασημάκης Ν. με 13 (2) και Ανδριανόπουλος Α. με 12 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ζορμπάς Θ. με 23 (6) και Κοσκινάς Ε. με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας Α., Καλογεράκης Ε.