Τοξότης1416130649
Yolo412181347

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και της YOLO, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49-47.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και με ασφυκτική άμυνα, περιόρισαν τους αντιπάλους της σε 4 μόνο πόντους, παίρνοντας έτσι μία διαφορά 10 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο τέμπο, με τον Τοξότη να διευρύνει την διαφορά στους 15 πόντους. Σιγά σιγά όμως οι παίκτες της Yolo άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά και με καλύτερες επιλογές να βελτιώνουν τα ποσοστά τους, χωρίς όμως να καταφέρουν να περιορίσουν επιθετικά τον Τοξότη, με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέσει κάτω από τους 10 πόντους και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 30-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο τέμπο με τους φιλοξενούμενους όμως αργά αλλά σταθερά να παίζουν καλύτερη άμυνα και διατηρώντας καλό ρυθμό επιθετικά να μειώνουν την διαφορά σε 3 κατοχές και την περίοδο να κλείνει με σκορ 43-34.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το comeback της Yolo συνεχίστηκε, με τους παίκτες του Τοξότη να έχουν χάσει την συγκέντρωση τους και να έχουν κυριολεκτικά κολλήσει στο επιθετικό κομμάτι. Το αποτέλεσμα ήταν 4 λεπτά πριν το τέλος η διαφορά να μειωθεί στους 2 μόλις πόντους και 1:30” πριν το τέλος η Yolo να ισοφαρίσει, αλλά με τον Τοξότη να ξαναπαίρνει το προβάδισμα με σκορ 49-47 και 1:02” για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, με την Yolo να έχει την τελευταία επίθεση, να επιχειρεί ένα buzzer beater, αλλά η μπάλα τελικά να μην της κάνει το χατήρι.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ασημάκης Ν. με 17(2) και Αγγελίδης Κ. με 8, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Τσαμπάλης Γ. με 13 και Κλουβάτος Μ. με 12 πόντους αντίστοιχα.