59 - 81

12/11/2016 15:30 League B1 16/17 40'

Φ.Σ.Α.1118121859
DHL222228981

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του ΦΣΑ και της DHL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 81.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι η DHL μπήκε με περισσότερη συγκέντρωση και ενέργεια από την αρχή, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με σκορ 5–0 στο πρώτο λεπτό. Στην πορεία ο ΦΣΑ αντέδρασε, βελτιώθηκε επιθετικά αλλά οι αντίπαλοί του συνέχισαν να ευστοχούν από την γραμμή των 3 πόντων, ανεβάζοντας το προβάδισμα σε 3 κατοχές με το σκορ να είναι 5–12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βελτιώνονται επιθετικά, ψάχνοντας τις ελεύθερες τελικές επιλογές, σημαδεύοντας το ζωγραφιστό και βελτιώνοντας τα ποσοστά τους, αλλά και η DHL συνέχισε να ευστοχεί στα μακρινά σουτ και είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10+ πόντους και η περίοδος να κλείνει με σκορ 11 – 22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα run 5–0 στο πρώτο λεπτό, τους φιλοξενούμενους όμως να αντιδρούν άμεσα και με πρωταγωνιστή τους ψηλούς τους να ανεβάζουν και πάλι το προβάδισμα στους 10 πόντους. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με την DHL να βγάζει διαδοχικές άμυνες, να τις μετατρέπει σε αιφνιδιασμούς αλλά και ο ΦΣΑ να συνεχίζει να δείχνει μαχητικότητα με πρωταγωνιστή τον Ρηγόπουλο Σ., μην αφήνοντας την διαφορά να διογκωθεί περαιτέρω και με το σκορ να είναι 24 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να έχουν συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29 – 44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες της DHL μπήκαν με καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με πολύ καλά ποσοστά από την γραμμή των 3 πόντων και κυριαρχία στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 20 πόντους, η ομάδα του ΦΣΑ να έχει κολλήσει κυριολεκτικά επιθετικά και η περίοδος να κλείσει με σκορ 41 – 72.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους γηπεδούχους να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα, αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, τους φιλοξενούμενους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ρηγόπουλος Σ. με 18 και Τσίγκρας Α. με 13 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδάκης Θ. με 34 (3) και Μπουτσικάκης Π. με 12 (4) πόντους αντίστοιχα.