10/12/2017 17:30 Super League B 17/18 40'

Φ.Σ.Α.2114231876
KPMG1818251778

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Συνεχίζει την πολύ καλή της φετινή πορεία η ομάδα της KPMG αφού πανηγύρισε την 4η της νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα την Φ.Σ.Α που η βαθμολογική της θέση δεν αντικατοπτρίζει με τίποτα την μπασκετική της ποιότητα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να δίνουν περισσότερη έμφαση στην επίθεση και αυτό φαίνεται πως ούτε οι μεν ούτε δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν σχεδόν σε όλη την περίοδο το προβάδισμα στο σκορ χτυπώντας στις αδυναμίες των αντιπάλων τους πότε με τον Μαστοράκη και πότε με τον Ρηγόπουλο στηριζόμενοι στο πολύ καλό διάβασμα του παιχνιδιού από τον αρχηγό Θεοχάρη. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη παίζοντας και εκείνοι πολύ καλά στην επίθεση εκμεταλλευόμενοι την εξαιρετική οργάνωση του παιχνιδιού από τον πολύ καλό Δεληγιάννη αλλά και την απίστευτη ευστοχία έξω από την γραμμή των 6,75 του Καλλινίδη παρέμειναν κοντά στο σκορ στο τελείωμα της περιόδου που βρήκε την ομάδα του Φ.Σ.Α να προηγείται με 21 – 18.

Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα αφού και οι 2 ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό τόσο σε άμυνα όσο σε επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν λίγο πιο δυνατά και με τρία 2ποντα από Τριγάζη, Αγγέλου και Καλλινίδη πήραν το προβάδισμα με 21 – 24. Στην συνέχεια αφού ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι με τον Πλακογιαννάκη, οι παίχτες της KPMG πίεσαν λίγο παραπάνω στην άμυνα και με πολύ ωραίες ενέργειες τόσο του Αγγέλου όσο και του  Δεληγιάννη ανέβασαν την διαφορά στο +5. Στο τελείωμα του ημιχρόνου όμως οι παίχτες του Φ.Σ.Α κατάφεραν και μείωσαν σε 35 – 36 χάρις ένα εύστοχο σουτ 3ων πόντων του Φίλλιπα.

Στο 3ο δεκάλεπτο το derby συνεχίστηκε. Οι γηπεδούχοι αρχικά ανέκτησαν το προβάδισμα με 3 γρήγορους πόντους του Πλακογιαννάκη όμως στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την συνεχιζόμενη ευστοχία του Καλλινίδη ξαναπέρασαν μπροστά στο σκορ και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Οι παίχτες  της KPMG πότε πιο εύκολα και πότε πιο δύσκολα έβρισκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι χάρις τις εξαιρετικές ενέργειες του Αγγέλου και του Δεληγιάννη. Οι γηπεδούχοι παίζοντας κατά διαστήματα και εκείνοι εξαιρετικά δεν άφηναν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν στο σκορ και λόγω λεπτομερειών στο τέλος του δεκαλέπτου υπολείπονταν με 58 – 61.

Στην 4η και τελευταία περίοδο το θέαμα ήταν μοναδικό και από τις 2 ομάδες. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με ένα σερί 2 – 5 να ξεφύγουν στο σκορ και να κλειδώσουν την νίκη όμως σε εκείνο το σημείο ένα εύστοχο σουτ 3ων πόντων του Φίλλιπα τους ανέτρεψε τα σχέδια. Στην συνέχεια οι παίχτες του coach Παπαγεωργίου  προσπάθησαν και πάλι να ξεφύγουν με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Δεληγιάννη και έτσι το σκορ έγινε 64 – 70. Όμως και πάλι οι παίχτες του Φ.Σ.Α έχοντας σαν μόνο αποτέλεσμα στο μυαλό τους την νίκη κατάφεραν με ένα δικό τους σερί 12 – 4 να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Πλακογιαννάκη να κάνει ένα φανταστικό ματς. Στο τέλος όμως μίλησε η ψυχραιμία αλλά και η θέληση των παιχτών της KPMG όπου με πολύ στοχευμένες  επιλογές στην επίθεση κατάφεραν και πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 76 – 78.

Για τους νικητές εξαιρετικοί ήταν ο Δεληγιάννης με 29 πόντους και ο Αγγέλου με 23. Για την ομάδα του Φ.Σ.Α φανταστικός ήταν ο Πλακογιαννάκης με 21 πόντους αλλά και ο Θεοχάρης με 12 και 11 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Ορφανός Ι, Μακρής Γερ.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Αγγέλου Αθανάσιος (Παίχτης KPMG) :“Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα. Πολύ δυνατό παιχνίδι. Μας κόντραραν πάρα πολύ και δεν το περιμέναμε. Είχαμε και εμείς τις ελλείψεις μας. Τα καταφέραμε και το πήραμε στο τέλος. Το αξίζαμε πιστεύω. Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.”

Ρηγόπουλος Σταμάτης (Παίχτης Φ.Σ.Α) : ” Παίξαμε αρκετά καλά σήμερα. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι σε όλο το παιχνίδι. Στο τέλος θα μπορούσαμε να παίξουμε λίγο καλύτερα. Χάσαμε δυστυχώς στις λεπτομέρειες. Ευχαριστώ.”