47 - 44

10/03/2024 19:30 Commercial League D 23/24 14 40'

Φυσικό Αέριο136141447
Intracom Telecom911131144

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπυ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ πέτυχε μία τεράστια νίκη με 47-44 επί της ομάδας της INTRACOM και με ρεκόρ 9-3 συνεχίζει να έχει ελπίδες για την κατάκτηση της κορυφής της Commercial League D. Η INTRACOM με ρεκόρ 9-2 παραμένει το φαβορί για την κορυφή, ειδικά εφόσον κατάφερε να υπερασπιστεί τη διαφορά της νίκης της στον πρώτο γύρο (+14 50-36),  όντας στην ουσία 2 νίκες μπροστά από την αντίπαλο της.

Το παιχνίδι σίγουρα δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και χωρίς καλές συνεργασίες επιθετικά, είχαν όμως πολύ πάθος και για τη νίκη και συναρπαστική εξέλιξη. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ να επιλέγει man to man ενώ η INTRACOM άμυνα ζώνης.

Από ένα δεκάλεπτο είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ αν και ξεκίνησε αρκετά νευρικά, βρήκε ρυθμό στην πορεία διαβάζοντας κάπως την άμυνα ζώνης των αντιπάλων της, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα με 13-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η INTRACOM έτρεξε ένα σερί 0-7 παίρνοντας γρήγορα την πρωτοπορία με το ημίχρονο να την βρίσκει με το ελάχιστο προβάδισμα (19-20).

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς κάτοχο στην επανάληψη καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να κάνει ένα ξέσπασμα και να πάρει κεφάλι στο σκορ. Έτσι το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 33-33.

Ο τελικός νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες με το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ να πετυχαίνει δύο κρίσιμα τρίποντα, τον Κουράτο να είναι ψύχραιμος στις κρίσιμες βολές και να κατακτά τελικά τη σημαντική νίκη.

Ο Κότσιας MVP του αγώνα με 20 πόντους και 18 ριμπάουντ. Μπαλτίμας και Κοστίδης ακολούθησαν. Μάνος και Μένος οι καλύτεροι της INTRACOM.

Κοστίδης Λευτέρης (Παίκτης Φυσικό Αέριο)