Φυσικό Αέριο vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία

30/11/2023 20:00 Commercial League D 23/24 4 40'

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Στο παιχνίδι της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της Φυσικό Αέριο και της Ολυμπιακή Ζυθοποια, οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με σκορ 56-59.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες επέλεξαν άμυνα ζώνης, με το σκορ να είναι χαμηλό στα πρώτα 5 λεπτά (4-3). Στα επόμενα λεπτά η ομάδα της Ολυμπιακής Ζυθοποιας βρήκε κάποιους εύκολους πόντους και με καλή άμυνα κράτησε χαμηλά τους γηπεδούχους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7-15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το status του αγώνα παρέμενε ίδιο, με τον ρυθμό να είναι γρήγορος και τις ομάδες να πηγαίνουν σε οργανωμένες επιθέσεις. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισσοροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους αν και πιο εύστοχοι σε σχέση με το 1ο δεκάλεπτο, να κάνουν κάποια λάθη τα οποία έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να παραμείνουν μπροστά στο σκορ (24-30).

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι ομάδες μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ και προσπάθησαν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο με γρήγορες επιθέσεις. Η ομάδα του Φυσικού Αερίου κατάφερε να αξιοποιήσει κάποιες καλές επιθέσεις και να πλησιάσει στο σκορ (29-32), με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν και πάλι την απάντηση και με ωραίες αλλαγές κέρδισαν τις μάχες μέσα στη ρακέτα με το σκορ να διαμορφώνεται στο 35-44.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον Κότσια Δ., μείωσαν την διαφορά σε 40-48 στο πρώτο 5λεπτο. Το παιχνίδι έγινε πολύ γρήγορο, και η Ολυμπιακή Ζυθοποια με αιφνιδιασμούς κυρίως, κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 56-59.