51 - 35

28/04/2024 15:00 Commercial Cup 23/24 3 40'

Φ.Σ.Α.137141751
ΑΔΜΗΕ9881035

Μία σχετικά εύκολη νίκη σε ένα όμορφο παιχνίδι πέτυχε η ομάδα του Φ.Σ.Α. (Elite League) απέναντι στην ομάδα του ΑΔΜΗΕ (Commercial League Β) με 51-35,  πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 4 του Commercial Cup C, όπου θα αντιμετωπίσει νικητή του ζευγαριού DIANA vs OPENBET με φόντο την πρόκριση στον τελικό.

Η ομάδα του Φ.Σ.Α., παρά του μόλις 7 παίκτες διαθέσιμους, μπήκε με δυνατή άμυνα και γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση, με τον ΑΔΜΗΕ να ακολουθεί. Στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 7-7, με την ΑΔΜΗΕ να κάνει αρκετά λάθη, το Φ.Σ.Α. να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει μια μικρή διαφορά (13-9).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο ποιοτικά και για τις δύο ομάδες. Οι άμυνες παίξανε τον πρωταγωνιστικό ρόλο, τα καλάθια μπαίνανε με το σταγονόμετρο και το επιμέρους 7-8 μείωσε τη διαφορά στους 3 για το Φ.Σ.Α. (20-17).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Φ.Σ.Α. έβγαλε την ποιότητα και την εμπειρία του. Με δυνατές αλλά καθαρές άμυνες και με παιχνίδι μέσα στο ζωγραφιστό ο Φ.Σ.Α. ξεκίνησε να χτίζει σιγά σιγά μια διαφορά, με τον ΑΔΜΗΕ να δυσκολεύεται πολύ στο σκοράρισμα με πολλά λάθη και άστοχα σουτ. Το δεκάλεπτο έληξε με 34-25 υπέρ του Φ.Σ.Α., που συνέχισε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με το πόδι στο γκάζι. Η άμυνα του συνέχισε να είναι εκπληκτική, ο ΑΔΜΗΕ παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών του δεν έβρισκε το εύκολο καλάθι, με τη διαφορά να μεγαλώνει και άλλο και το Φ.Σ.Α. να κατακτά μια νίκη χωρίς να αγχωθεί.

Κοντόπουλος, Μαυρίκιος και Θεοχάρης οι καλύτεροι για το Φ.Σ.Α.. Παπάς και Ζαφόλιας ξεχώρισαν για τον ΑΔΜΗΕ.

Κοντόπουλος Κωνσταντίνος (Παίκτης Φ.Σ.Α)