Φ.Σ.Α.126221858
EY1720162073

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του ΦΣΑ και της ΕΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 73.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές επιθετικά στα πρώτα λεπτά, με το πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και με το σκορ να είναι 2–5 στα πρώτα 3 λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου η ΕΥ άρχισε να βρίσκει ρυθμό κυρίως από τη γραμμή των 3 πόντων, με αποτέλεσμα να πάρει ένα προβάδισμα + 2 κατόχων, με τους αντιπάλους τους να βγάζουν ενέργεια και να σημαδεύουν το ζωγραφιστό και την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 12 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΕΥ και πάλι με περισσότερη ενέργεια, επέβαλε το ρυθμό της και με πρωταγωνιστή τον Μητσόπουλο Κ. ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους με το σκορ στα πρώτα 4 λεπτά να είναι 14 – 26. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να μην βρίσκουν συστηματικές λύσεις στις οργανωμένες επιθέσεις τους, με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέσει κάτω από 10 πόντους και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 18 – 35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν τη διαφορά στους + 20 πόντους με τους παίκτες του ΦΣΑ να συνεχίζουν να είναι κολλημένοι επιθετικά και τους αντιπάλους τους να βγάζουν άμυνες, να τροφοδοτούν αιφνιδιασμούς και να παίρνουν μια διαφορά 20 πόντων στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο ΦΣΑ αντέδρασε, έδειξε σημάδια ζωής και με διαδοχικές άμυνες και καλύτερες επιλογές επιθετικά μείωσε σε 11 πόντους με το σκορ στο τέλος περιόδου να είναι 40 – 53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους γηπεδούχους να δείχνουν μαχητικότητα, αλλά να μην βρίσκονται σε καλή μέρα και με τους φιλοξενούμενους να παραμείνουν συγκεντρωμένοι, με περισσότερη ενέργεια και να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μάγλος Μ. με 23 (2) και Τσανάκας Α. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μητσόπουλος Κ. με 21 (1) και Κώστογλου Γ. με 15 (5) πόντους αντίστοιχα.