13/12/2015 16:00 League B1 15/16 40'

Φ.Σ.Α.13813943
Mytilineos66201042

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του ΦΣΑ και του Μυτιληναίου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν στα τελευταία δευτερόλεπτα τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43 – 42.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΦΣΑ ξεκίνησε με άμυνα man, ενώ Μυτιληναίος με άμυνα ζώνης 2-3. Στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν νευρικοί και με βιαστικές επιλογές με μακρινά σουτ στα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά με πιο καθαρό μυαλό και καλύτερα ποσοστά ξεκίνησαν κάνοντας ένα run 9-0. Ο Μυτιληναίος αντέδρασε και εφαρμόζοντας full press στο δεύτερο πεντάλεπτο, βγάζοντας άμυνες και βρίσκοντας εύκολα καλάθια με αιφνιδιασμούς ξεκόλλησε επιθετικά. Παρόλα αυτά το press δεν εφαρμόστηκε πολύ καλά με αποτέλεσμα ο ΦΣΑ να σπάει σε αρκετές περιπτώσεις το press, να έχει ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς και να διατηρεί μια διαφορά +2 κατοχών με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το press συνεχίστηκε από τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να οδηγούνται σε βιαστικές επιθέσεις και λάθη και η διαφορά να πέσει σε μία μόλις κατοχή στο πρώτο ενάμιση λεπτό. Παρόλα αυτά ο Μυτιληναίος συνέχισε να μην έχει ρυθμό και καθαρές επιλογές επιθετικά, κυρίως στις σετ επιθέσεις του, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι σιγά-σιγά να βρίσκουν ρυθμό απέναντι στην άμυνα press, να βελτιώνουν τις επιθετικές επιλογές τους και να ξαναχτίζουν μια διαφορά +2 κατόχων στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου Μυτιληναίος συνέχισε να βρίσκει λύσεις μόνο με αιφνιδιασμούς, ενώ ο ΦΣΑ παρέμεινε πιο σοβαρός και συγκεντρωμένος, κυριάρχησε τόσο στα αμυντικά όσο και στα επιθετικά ριμπάουντ, και διατήρησε μία διαφορά 2-3 κατοχών έως και το τέλος του ημιχρόνου που έκλεισε με σκορ 21-12.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μυτιληναίος παρέμεινε σε press, αλλά αυτή τη φορά το εφάρμοσε πιο σωστά αναγκάζοντάς τους γηπεδούχους σε βιαστικές επιθέσεις, μειώνοντας εκ νέου τη διαφορά σε τρεις μόνο πόντους στα πρώτα τρία λεπτά. Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βγάζουν άμυνες, να έχουν ευκαιρίες να μειώσουν περαιτέρω, αλλά να τις σπαταλούν σε μακρινά άστοχα σουτ (κυρίως τριών πόντων) και συνέχισαν να σκοράρουν μόνο με αιφνιδιασμούς. Παρόλα αυτά κατάφεραν τρία λεπτά πριν το τέλος να περάσουν μπροστά με μία διαφορά έξι πόντων και το σκορ να είναι 26–32. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ξαναβρήκαν τη συγκέντρωση τους απέναντι στο press και όχι μόνο ισοφάρισαν ένα λεπτό πριν το τέλος αλλά και πέρασαν μπροστά κλείνοντας την περίοδο με σκορ 34 – 32.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν μαχητικότητα και να βγάζουν ενέργεια στον αγωνιστικό στο χώρο. Στα πρώτα τρία λεπτά όμως και οι δύο παρέμειναν κοντά στο σκορ, το οποίο ήταν 39 – 36, έχοντας κολλήσει επιθετικά και χωρίς να έχουν καθαρό μυαλό. Στα μισά της περιόδου ο Μυτιληναίος ισοφάρισε σε 39 – 39, βλέποντας όμως μετά από λίγο τον Coach του να αποβάλλεται λόγω τρίτης τεχνικής ποινής στον πάγκο. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κυριολεκτικά neck to neck και δυόμισι λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο του Mπερδεμπέ Α. οι φιλοξενούμενοι να περάσουν μπροστά με τρεις πόντους. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και νέου, ξαναισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά στο τελευταίο λεπτό με το σκορ να είναι 43 – 42. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Μυτιληναίος είχε την τελευταία επίθεση αλλά αλλά το τελικό σουτ τριών πόντων δεν ήταν εύστοχο, με τον ΦΣΑ να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ρηγόπουλος Σ. Με 16 (1) και Μάγλος Μ. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπερδεμπές Α. με 22 (2) και Μουχλίδης Α. με 8(2) πόντους αντίστοιχα.