70 - 57

23/12/2015 21:30 League B1 15/16 40'

Φ.Σ.Α.1714192070
Frezyderm1713171057

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του ΦΣΑ και της Frezyderm (η οποία αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70 – 57.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση στα πρώτα λεπτά με το σκορ να είναι 5 – 10 στα μισά της περιόδου. Η γηπεδούχοι οι οποίοι ήταν νευρικοί και χωρίς ρυθμό στις επιθέσεις τους στο πρώτο μισό, στο δεύτερο μισό ανέβασαν την ενέργεια τους επιθετικά και πιέζοντας για αιφνιδιασμούς, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το σκορ περιόδου να είναι 17 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές και χωρίς σκορ στο πρώτο ενάμιση λεπτό. Παρόλα αυτά το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο τέμπο με πίεση και από τις δύο πλευρές για επιθέσεις στο transition και σε αιφνιδιασμούς, αλλά με βιαστικές επιλογές, χαμηλά ποσοστά και αβίαστα λάθη. Στο πρώτο μισό και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ ενώ το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο μισό με με τον ΦΣΑ να περνάει μπροστά με διαφορά δύο κατόχων δύο λεπτά πριν τη λήξη αλλά τελικά με τους αντιπάλους να αντιδρούν και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31 – 30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με τις δύο ομάδες να πάνε neck to neck και να βασίζονται κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, να είναι χωρίς ρυθμό και να τους χωρίζει διαφορά μιας κατοχής στα πρώτα λεπτά. Ο ΦΣΑ σιγά-σιγά άρχισε να ζεσταίνεται και να παίρνει τα τρίποντα που του επέτρεπε η άμυνα ζώνης των αντιπάλων και έχοντας καλά ποσοστά να παίρνει μία διαφορά δύο κατοχών στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου δεν άλλαξε κάτι στο ρυθμό του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους όμως να έχουν χάσει την συγκέντρωση τους και την Frezyderm να συνεχίζει πάρα το μικρό ρόστερ να δείχνει μαχητικότητα και το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 50 – 47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΦΣΑ μπήκε ζεστός από την γραμμή των τριών πόντων, εκμεταλλεύτηκε τα ελεύθερα σουτ της κλειστής ζώνης και βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στην άμυνα κατάφερε με ένα run 12-2 στα πρώτα πέντε λεπτά να πάρει μία διαφορά 13 πόντων με το σκορ 62 – 49. Οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι έδειξαν σημάδια κόπωσης δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, με τη διαφορά να μένει σταθερά στους + 10 πόντους και τον ΦΣΑ να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μάγλος Μ. με 31 (3) και Μαστοράκης Ι. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ψαρρός Γ. με 26 (1) και Τσαμπάλης Γ. με 16 (2) πόντους αντίστοιχα.