Date Time Season Full Time
06/05/2017 17:00 16/17 40'

Φ.Σ.Α.13961543
Kaizen Gaming91871145

Στον Αγώνα της πρώτης φάσης των Playoffs μεταξύ του ΦΣΑ και της STOIXIMAN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα και ενέργεια στο παρκέ, έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ και προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις, με τον ΦΣΑ όμως να ευνοείται από το αργό τέμπο και το σκορ ήταν 9 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες της Stoiximan συνέχισαν να μην έχουν καθαρές επιλογές απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, χωρίς καλή κίνηση μακριά από την μπάλα μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου πόσταραν και βρήκαν παραγωγή από τους ψηλούς τους, αλλά οι αντίπαλοι τους διατήρησαν το προβάδισμα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 9.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι από την αρχή σε σετ επιθέσεις και οι άμυνες πιο κλειστές και πιο physical, κάτι το οποίο συνέχισε να ευνοεί τους γηπεδούχους οι οποίοι διατήρησαν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών, με την Stoiximan να γυρίζει σε άμυνα ζώνης 2 – 3 και το σκορ να είναι 17 – 16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η ζώνη των φιλοξενούμενων άρχισε να δημιουργεί σοβαρό επιθετικό πρόβλημα στους παίκτες του ΦΣΑ με αποτέλεσμα η Stoiximan να βγάλει διαδοχικές άμυνες και με εύστοχο τρίποντο του Παππά Σ. πέρασε μπροστά και άρχισε να πιέζει το τέμπο του αγώνα ενώ παράλληλα έλεγξε τα ριμπάουντ και με τρίποντο του Χριστόπουλου Α. πήρε προβάδισμα 6 πόντων, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22 – 27.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές παρουσιάστηκαν νευρικοί στα πρώτα 2 λεπτά, με τις άμυνες όμως να είναι καλές και να έχουν τον πρώτο λόγο, ο ΦΣΑ συνέχισε να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, οι παίκτες της Stoiximan και αυτοί είχαν χαμηλά ποσοστά αλλά βρήκαν κάποια επιθετική παραγωγή από isos του Χριστόπουλου Α. και αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 3 κατοχών στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν στα τελευταία  3 λεπτά και με μεγαλύτερη υπομονή επιθετικά έκαναν ένα mini run 6 – 2 και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 28 – 34.

Στο 4ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε καλό ρυθμό, τους παίκτες και των δύο ομάδων να έχουν λυθεί επιθετικά, οι παίκτες του ΦΣΑ προσαρμόστηκαν απόλυτα απέναντι στην ζώνη και με 4 σερί πόντους του Μάγλου Ε. μείωσαν σε 4 πόντους και το σκορ ήταν 32 – 39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και έβγαλαν μεγάλη ενέργεια τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 40 – 43 με 1′ και 43 – 45 με 8” για λήξη και κατοχή για ΦΣΑ, στην οποία οι γηπεδούχοι είχαν δύο ευκαιρίες να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση αλλά τελικά η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι με αποτέλεσμα η Stoiximan να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσανάκας Α. με 7 και Μάγλος Ε. με 9 (1), ενώ απο τους Φιλοξενούμενους οι Πιαλόγλου Α, με 11 (1) και Χριστόπουλος Α. με 16 (4) πόντους αντίστοιχα.