01/11/2017 21:45 Super League B 17/18 40'

Φ.Σ.Α.0509101337
UCI1007140839

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα η ομάδα της UCI, απέναντι σε μια παραδοσιακή δύναμη της Commercial League την ομάδα του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αθηνών το βράδυ της Τετάρτης στο όμορφο γήπεδο της Πεντέλης. Το παιχνίδι κρίθηκε πραγματικά στο τελευταίο σουτ με τον Τζιγκουνάκη να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής με καλάθι στα 9.2’’ με ωραία προσωπική ενέργεια.

Νωχελικά και με σαφή τα σημάδια της απραξίας ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση. Η ομάδα της UCI ήταν κάπως πιο κινητική στην επίθεση με τους Νταλαμπίρα, Τζιγκουνάκη και Φιλίππου. Ο Φ.Σ.Α με τους Τσανάκα και Μαστοράκη έλεγχε την «εναέρια κυκλοφορία» του αγώνα στο 1ο δεκάλεπτο, όμως στην επίθεση ήταν ιδιαίτερα άστοχη, με αποτέλεσμα το φτωχό 5-10 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και στο 2ο δεκάλεπτο. Η δύναμη και τα πολλά λάθη ήταν τα βασικά στοιχεία της αναμέτρησης, με το Φ.Σ.Α να αφήνει μεν τους αντιπάλους της χωρίς καλάθι για 5 λεπτά, όμως και εκείνος πέτυχε μόλις 4 (καλάθι και φάουλ του Μαστοράκη και βολή του Τσανάκα) για το 9-10. Δύο όμορφα καλάθια των Φιλίππου και Στρατηγαρέα έφεραν στο +6 τη UCI (11-17), όμως ένα καλάθι και φάουλ του Φίλιππα έκανα το 14-17 του ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Θεοχάρη ο Φ.Σ.Α ισοφάρισε με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, όμως η UCI αντέδρασε άμεσα, έτρεξε ένα σερί 0-9 με πρωταγωνιστή τον Φιλίππου, φέρνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (18-28, 19-29 και 21-31). Η ομάδα του Κιτσούλη έλεγχε το παιχνίδι, με το Φ.Σ.Α να μειώνει σε 24-31 στο τέλος του ημιχρόνου, έχοντας χάσει την ευκαιρία να μειώσει και άλλο από τη γραμμή των βολών.

Η UCI παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας (24-33) τα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, με την δυναμική ομάδα του Φ.Σ.Α να ξεκινάει την αντεπίθεση της με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θεοχάρη (10 πόντους στην 4η περίοδο) και να τρέχει ένα σερί 8-0 για το 32-33 4 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Νταλαμπίρας με ωραίο καλάθι έκανε το 32-35, ο Ρηγόπουλος απάντησε για το 34-35 και ο Τζιγκουνάκης έφερε πάλι στο +3 την ομάδα του με 1.30 να απομένει. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις με το Θεοχάρη να ευστοχεί σε τρίποντο με ταμπλό για το 37-37 και τον Τζιγκουνάκη να απαντάει με ωραίο μπάσιμο για το 37-39 με 9.2 να απομένουν. Ο Τσίγκρας αστόχησε σε δύσκολο τρίποντο στην τελευταία επίθεση της ομάδας του με την επεισοδιακή νίκη να καταλήγει στα χέρια της UCI!

Κορυφαίος του ματς ο Φιλίππου με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Τζιγκουνάκης ο πλέον καθοριστικός του παιχνιδιού με τα δύο τελευταία καλάθια της ομάδας του. Ο Θεοχάρης ξεχώρισε από το Φ.Σ.Α.

Διαιτητές : Μακρής, Τηγάνης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Σάμιος Παναγιώτης  (Προπονητής Φ.Σ.Α):

” Κάναμε ένα κακό παιχνίδι. Δεν βρεθήκαμε σε κανένα σημείο σε καλή κατάσταση και στην άμυνα και στην επίθεση, παρότι θεωρητικά έχουμε φάει λίγους πόντους, δεν ήμασταν καλοί ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση. Ευελπιστούμε στην πορεία να φτιάξουμε λίγο καλύτερα την ομάδα μας.  “