16/01/2024 22:00 Elite League 23/24 8 40'

Φ.Σ.Α.101681650
Βετεράνοι Άρη1510101752

Μπαλόνι Γλυφάδας (Ακαδημία Άρη Γλυφάδας)
Αλ. Παναγούλη, Γλυφάδα 166 75

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της Φ.Σ.Α και της ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΑΡΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιζαν με man to man άμυνα και ο ρυθμός τους ήταν γρήγορος. Η δεύτερη ομάδα ήταν πιο καλή οργανωμένη και κατάφερε να περάσει μπροστά με 5 πόντους διαφορά κοντινό σκορ (10-15).

Στο 2ο Δεκάλεπτο  η δεύτερη ομάδα έχει περισσότερες διεισδύσεις καθώς επιχειρούσε περισσότερα τρίποντα , έπαιζε κλειστή άμυνα και απέτρεπε πολλές επιθέσεις των αντιπάλων. Η πρώτη ομάδα κατάφερε με σερί 6-0 να περάσει πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (26-25).

Στο 3ο Δεκάλεπτο η Φ.Σ.Α μπήκε με περισσότερη αυτοπεποίθηση , ξεχωριστός ο Λεοντίου Ηρακλής που διεκδίκησε πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Επίσης ο Μαυρίκιος Νικόλαος κατόρθωσε σουτ και είχε καλές κάθετες κινήσεις περιφερειακά. Έπειτα στο τέλος της περιόδου , η ομάδα ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΑΡΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ πίεσαν περισσότερο αμυντικά και πέρασαν μπροστά. Ωστόσο η πρώτη ομάδα παρά τις προσπάθειες , οι επιθέσεις τους ήταν αποτυχημένες και άστοχες(34-35).

Στο 4ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έκανα σκληρές άμυνες , η ομάδα της Φ.Σ.Α έχει τον Λεοντίου Ηρακλή που παίρνει τα επιθετικά ριμπάουντ και επιχειρεί περισσότερα τρίποντα ενώ η αντίπαλη ομάδα έχει καλύτερη διαχείριση – κυκλοφορία και επιχειρεί πιο πολλές διεισδύσεις όπου και τελικά επικράτησε με το τελικό σκορ 50-52.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λεοντίου Ηρακλής (14 πόντοι και 14 ριμπάουντ) και ο Μαυρίκιος Νικόλαος (13 πόντους και 3 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πομονης Παναγιωτης (12 πόντους και 11 ριμπάουντ) και ο Σινοπουλος Δημητριος (11 πόντους και 4 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Φ.Σ.Α να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΑΡΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.

Μπόλμπασης Γεώργιος Μάριος (Παικτης ΦΣΑ)

Ζουκας Αλκιβιαδης(Παίκτης Βετερανοι Αρη Γλυφάδας)