Φ.Σ.Α. vs ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

09/12/2018 16:00 Super League B 18/19 6 40'

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ του Φ.Σ.Α. και του ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 78.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις αλλά το ΚΟΛΛΕΓΙΟ μπήκε ζεστό στο παρκέ και με διαδοχική επιθετική παραγωγή από τους Καραμπούλα Κ. και Βαρβαρίδη Β. πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά και το σκορ ήταν 6 – 17 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τον βομβαρδισμό από την γραμμή των 3 πόντων ενώ παράλληλα άρχισαν να τρέχουν και σε αιφνιδιασμούς, με τους αντιπάλους τους να μην μπορούν να ακολουθήσουν το γρήγορο παιχνίδι και είδαν την περίοδο να κλείνει με σκορ 11 – 32.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΦΣΑ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, βελτιώθηκαν και στις σύο πλευρές του γηπέδου (και κυρίως στο αμυντικό κομμάτι) αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μειώσουν και τους παίκτες του ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ να συνεχίζουν να παίζουν ελεύθερο και θεαματικό μπάσκετ και διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσίγκρας Α. με 11 (2) και Τσανάκας Α. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καραμπούλας Κ. με 15 (4) και Δέμης Π. με 14 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Πόντας, Αποστολίδης