73 - 79

02/04/2023 15:00 Elite League 22/23 1 40'

Φ.Σ.Α.1118182773
Σκλαβενίτης1223202479

Στον αγώνα μεταξύ της Φ.Σ.Α και τη Σκλαβενίτης, οι τελευταίοι πήραν τη νίκη με σκορ 73-79.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους, ζώνη. Οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις κάτι το οποίο ευνοούσε μόνο τους φιλοξενούμενους οι οποίοι στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 0-5. Στη συνέχεια όμως οι επιθέσεις και από τις 2 πλευρές ξεκλειδώθηκαν και κυρίως των γηπεδούχων οι οποίοι όντας πολύ παραγωγικoi έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (11-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η καλή εικόνα των παικτών της Φ.Σ.Α,  επιβραβεύθηκε με ανατροπή του σκορ σε 14-13, ένα προβάδισμα το οποίο συνέχισαν να διατηρούν και στη συνέχεια αφού στα μισά της περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 20-17. Στο υπόλοιπο όμως οι παίκτες της Σκλαβενίτης αντεπιτέθηκαν και με ένα σερί 6 πόντων κατάφεραν να περάσουν μπροστά και πατώντας σε αυτό το προβάδισμα το αύξησαν. Το ημίχρονο έληξε με σκόρ 28-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες Σκλαβενίτης συνέχισαν να παίζουν στα ίδια υψηλά επίπεδα αποδίδοντας καλό επιθετικό σκοράρισμα που τους επέτρεψε να έχουν μια μεγάλη διαφορά από τους αντιπάλους τους. Συγκεκριμένα στο 25ο λεπτό του αγώνα βρίσκονταν μπροστά με 32-50. Από τη δική τους πλευρά οι παίκτες της Φ.Σ.Α ,δεν υπήρξαν παθητικοί θεατές αλλά επιχείρησαν να αντεπιτεθούν και χάρισαν σερί 8 πόντων κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου 46-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχα ένα καλό ξεκίνημα με επιμέρους σκορ 6-2 που κατέβασε τη διαφορά περαιτέρω. Οι παίκτες του Σκλαβενίτη όμως είδαν την απειλή, ύψωσαν ανάστημα και απάντησαν με σερί 5-8 για να αποκτήσουν μια διαφορά ασφαλείας με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα κρίσιμα λεπτά, οι παίκτες της Φ.Σ.Α,  είχαν διάθεση να παλέψουν για τη νίκη και το κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά αρχικά στους 5 και έπειτα στους 3 πόντους (73-76). Σε εκείνο το πολύ οριακό σημείο όμως δεν κατάφεραν να βρουν τις λύσεις σε επίθεση και άμυνα και έτσι παρά τη μεγάλη τους προσπάθεια δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και περιορίστηκαν σε μια πολύ καλή εμφάνιση.